Синагога (Гвіздець)

Синагога у Гвіздці — втрачена пам'ятка дерев'яної архітектури XVII ст. в смт Гвіздець Коломийського району Івано-Франківської області, відома зокрема настінними розписами. Знищена німецькими окупантами 1941 року.

Синагога в Гвіздці
Фото 1940 року
48°34′46″ пн. ш. 25°17′01″ сх. д.
Тип споруди зруйнована синагога
Розташування  Україна, Гвіздець
Початок будівництва близько 1640 року
Зруйновано 1941
Належність Юдаїзм
 Синагога у Вікісховищі

Пам'ять про цей майже забутий зразок єврейської культури була відновлена 2014 року завдяки реконструкції дерев'яного склепіння у варшавському Музеї історії польських євреїв.

Історія будівлі

Збудована близько 1640 року. Синагога була прямокутна у плані зі зрізаними наріжниками, мала висоту близько 15 метрів. Стіни виконані в «соховій» конструкції. Чотирисхилий дах був критий гонтом. Під дахом розташовувалось восьмигранне склепіння розмірами близько 11,3×11,3 м з багатим малярським декоруванням. 1729 року склепіння було перебудоване. Добудували також присінок, бабинець і цегляне приміщення при північно-західному наріжнику, призначене на хедер, а також для молитов у зимовий період. До 1910 року в синагозі проведено відновлювальні роботи, однак незабаром, під час Першої світової війни її було ушкоджено внаслідок погрому російськими військами. У часи Другої Речі Посполитої проведено ремонт, однак під час німецької окупації синагога була повністю знищена під час пожежі, спричиненої підпалом.

Малярський вистрій, виконаний 1652 року, є твором Ізреаеля Лісніцького з Яричева, сина Мордехая. Розписи були відновлені 1729 року Ісааком, сином Єгуди га Коена з Яричева.

Реконструкція гвіздецької синагоги

Реконструйоване склепіння і біма в Музеї історії польських євреїв

Виконана в період 2010—2014 років реконструкція склепіння в Музеї історії польських євреїв стала можливою завдяки збереженому рукопису праці живописця Кароля Зиндрама Машковського (1868—1938), який перебував у Гвіздці восени 1891 року, де займався вивченням малярського вистрою синагоги. У 1898—1899 роках Машковський доповнив свою працю рисунками, виконаними на завдання Польської академії знань. Реконструкція була реалізована завдяки старанням Єврейського історичного інституту у Варшаві у співпраці з Handshouse Studio (Массачусетс, США).

Роботи з реконструкції проведено із застосуванням традиційних знарядь і матеріалів і були значною мірою профінансовані Іреною Платке. Теслярську частину зроблено переважно на теренах Музею народного будівництва у Сяноці. Малярські роботи виконувались в різних частинах Польщі і Сполучених Штатів за участі студентів мистецьких навчальних закладів.

Окрім склепіння було відтворено багато оздоблену біму, вміщену до середини приміщення.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.