Синагоги Чернівців

Чернівці — центр Буковинського краю, одне з найбільших міст Західної України з багатою єврейською культурною спадщиною. Колись його називали «найбільш єврейським містом Європи». Євреї оселилися в Буковині в XIV столітті. Чернівецьке єврейство в період з кінця XVIII століття до 40-х років XX століття — дивовижне явище, свого роду феномен. Вони були іншими, відрізнялися, бо жили, формувалися в особливих обставинах. Саме тут євреї змогли домогтися реальної рівності прав з представниками інших націй. У Чернівцях розквітала єврейська культура, впливаючи на культури інших народів та сприймаючи їх вплив.

Єврейський темпль у Чернівцях

Список

  • Реформістська синагога «Темпль»

Реформістська синагога «Темпль», тобто «храм», уособлює собою злет і трагедію освіченої чернівецької єврейської громади. Побудована 1877 року на пожертви найбагатших членів громади за проектом архітектора Ю.Захаревича в модному на той час еклектичному неомавританському стилі, вона вражала красою, вигадливим оздобленням і розкішними інтер'єрами. Її купол вивищувався над навколишніми будинками. В урочистому закладенні синагоги брали участь головний рабин краю і православний митрополит Буковини. «Темпль» був окрасою міста, його зображують ледь не на всіх листівках із краєвидами Чернівців. Тут проявився талант «буковинського Карузо» — чудового співака і кантора Йозефа Шмідта.З приходом 1940 року радянської влади «Темпль» був відібраний у громади. З початком війни його неодноразово намагалися зруйнувати. Німецька айнзац-команда підпалила храм, але тоді будівля встояла. Радянська влада виявилася більш послідовною: вже в 50-ті роки «Темпль» спробували підірвати, а коли це не вдалося, знищили купол і заклали вікна. У невиразній будівлі, яка після цього утворилась, обладнали кінотеатр «Жовтень» (нині «Чернівці»).

Література

  • CZERNOWITZ: історичні вулиці, будинки та видатні особистості: урбаністичні есеї / І. Мельник, Л. Щербанюк, О. Любківський. — Чернівці: Друк Арт, 2015. — 416 с.
  • Танащук Д.Чернівці.Tscherniwtzi. — Чернівці: «Золоті литаври», 2006. — 126 с.
  • Єврейські Чернівці. Незабутній образ. Ілюстрована карта-схема. — Київ: «Дух і літера», 2009.
  • Чернівці. На перехресті епох і культурних традицій. — Чернівці: ТОВ «Поліграфіст — 3», 2016. — 30 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.