Ска

Ска (англ. Ska) — музичний напрямок, що походить з Ямайки і бере свій початок у кінці 1950-х з таких стилів як ритм-енд-блюз, бугі-вугі, каліпсо, менто (ямайська народна музика). Розрізняють три хвилі розвитку реґі — зародження на Ямайці, розвиток у Великій Британії та, нарешті, всесвітнє поширення.

Ска
Стилістичні походження
Ямайські менто та каліпсо; американський джаз і R&B
Походження
пізні 1950-ті, Ямайка
Типові інструменти
Популярність Найвища на початку 1960-х; велика популярність на Ямайці та помітна популярність у Великій Британії; відродження у 1970-х/1980-х у Великій Британії та у пізні 1990-ті у Північній Америці
Похідні жанри Рокстеді, реґі
Споріднені жанри
2 Tone, ска-панк, ска-джаз
Інші теми
Скінхеди

Характеристика

Ска характеризують розгойдувальним ритмом на 2/4, причому гітара грає на парні удари барабанів, а контрабас або бас-гітара підкреслює непарні. Мелодія виконується (але необов'язково) духовими інструментами, такими як труба, тромбон і саксофон.

Початково ска виконували на ямайських звукових установках, платівки ска з'явились на початку 1960-х в Англії, ця музика була популярна серед модів і скінхедів, а в 1964 році к рамках Всесвітньої виставки в Нью-Йорку виконавці ска були представлені як музичний символ Ямайки. Цей етап розвитку називають Ска першої хвилі. Серед перших представників напрямку Skatalites, виконавців Laurel Aitken, Prince Buster, Derrick Morgan. Найвідоміша фірма звукозапису яка випускала ска та ранній реґі Trojan records.

Приблизно з 1972 року популярність ска витіснив так званий roots reggae з растафаріанськими ідеями, на чолі з Бобом Марлі.

Ска другої хвилі прийнято називати період 1970-х років, коли музику ска почали співати британські гурти, такі як The Specials, The Beat, The Selecter, The Bodysnachers, Madness, Bad Manners. Значну роль у поширенні ска другої хвилі відіграла фірма 2 Tone Records, завдяки чому й саму другу хвилю ска називають терміном «2 Tone». Певний вплив на ска у ці роки справив панкрок.

Третьою хвилею ска називають злет популярності цієї музики у 1980-х роках, не тільки в Європі, але й у США — це творчість таких гуртів як The Toasters, The Slackers, Let's go bowling та інші. Згодом ска мав вплив і на такі стилі як панкрок, джаз. У панк року з'явився такий напрям як ска-панк, де використовуються елементи ска музики. Є немало ска-джаз оркестрів.

В Україні та Росії ска з'явився у кінці XX століття. В Україні представником третьої хвилі ска став харківський гурт 100 Pyd.Off, в Росії ска у чистому вигляді грають такі гурти як Скальпель, Froglegs (J.D. and The Blenders) та інші. Більшою популярністю користується його різновид ска-панк. В Україні ска-панк грають полтавські Круті Педалі, київські Діти Великого Міста та СосиСка, львівські Абу-Касимові Капці, в Росії — гурт Distemper.

Література

  • Du Noyer, Paul (2003). «Ska», The Billboard Illustrated Encyclopedia of Music. New York City: Billboard Books, 350—351. ISBN 0-8230-7869-8

Документальні фільми

  • BBC «This is ska»
  • «Skinhead Attitude» Даніеля Швайцера (Daniel Schweizer)

Радіо в Україні

  • MOONSTOMP Radio — українська онлайн радіо станція. Радіо MOONSTOMP було запущено наприкінці 2010 року, а на початку 2011 запущений персональний портал станції. Це перше і єдине онлайн радіо в Україні, яке емітує слухачеві широкий спектр споріднених стилів. Основний формат радіо MOONSTOMP — ска, панк та регі.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.