Сквер Перемоги (Харків)

Сквер Перемоги (Сквер «Перемога») — міський сквер у Харкові. Розташований у центральній частині міста між вулицями Сумська, Чернишевська, вулиця Жон Мироносиць та Скрипника навпроти Харківського театру опери та балету.

Сквер Перемоги
49°59′55″ пн. ш. 36°14′08″ сх. д.
Тип Сквер
Відкрито 1946 рік
Площа близько 3 гектарів
Розташування Харків
Сквер Перемоги
Сквер Перемоги (Україна)

Історія забудови

Сквер було закладено в 1946 році за проектом архітекторів О. М. Касьянова, В. І. Коржа та Г. С. Маяк. До війни на місці скверу розташовувалося тролейбусне депо, зведене у 30-х роках XX століття на місці Мироносицького майдану та Мироносицької церкви.

Будівництво скверу проводилось здебільшого не за бюджетні кошти, а силами харків'ян, які приходили туди у вільний час та цілком безкоштовно закладали цей сквер під монумент Перемоги.[1]

У 1947 році на території скверу була споруджена альтанка-фонтан «Дзеркальний струмінь», яка згодом стала одним із найбільш відомих символів міста Харків.

Алея героїв-комсомольців

У 1958 році, під час святкування 40-річчя Ленінського комсомолу, на території скверу було закладено алею героїв-комсомольців, яка пройшла крізь сквер від Дзеркального струменя до дому № 15 по вул. Чернишевській. Уздовж алеї на круглих білих постаментах розмістились бронзові бюсти: Миколи Островського (скульптор Д. Г. Сова), Зої Космодем'янської (скульптор І. П. Ястребов), Олександра Матросова (скульптор О. О. Івченко), Олега Кошового (скульптор В. П. Петренко), Олени Убийвовк (скульптор В. Ю. Обідон), Вані Минайленко (скульптор М. Н. Михайловський), Олександра Зубарева (скульптор Б. К. Волков) та Галини Нікітіної (скульптор Л. Г. Жуковська). У кінці алеї було встановлено стелу, на яку нанесені шість орденів, отриманих комсомолом та висічений текст:

Герої полягли за Батьківщину,
Але живуть у нинішніх ділах.
І вічно буде комсомольска зміна
Тримати їхній прапор у руках

Алея була демонтована 24 листопада 2013 року у рамках підготовки до будівництва на території скверу нової Мироносицької церкви.[2]

Фотогалерея

Примітки

  1. С. Тимченко. Голова хорошо, а девять? Еженедельник «Пятница» (Х.), № 27 (272), 2008, с. 3
  2. http://streets-kharkiv.info/khram-za-zerkalnoi-struei-postroyat-za-dva-goda

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.