Слободянюк Олександр Валентинович

Біографія

У 1969 закінчив фізичний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка. В університеті працює з 1968, спочатку на кафедрі оптики (ст. лаборант, ст. інженер), а з 1973 на кафедрі експериментальної фізики (асистент, старший викладач, доцент, професор, у 1998—2003 — завідувач кафедри). Захистив кандидатську дисертацію «Исследование оптических свойств глубоких центров в карбиде кремния» (1977).

У 1980-83 — заступник декана фізичного факультету. У 1983/84 стажувався в університеті м. Вюрцбург, ФРН. У 1991-93 розробив програми і розпочав викладання фізики у відновленій Києво-Могилянській академії. У 1995 захистив докторську дисертацію «Розповсюдження та взаємодія нормальних світлових хвиль в гіротропних та анізотропних кристалах».

Наукова та викладацька діяльність

Один із засновників Українського фізичного товариства, перший голова його Координаційної ради (1990—1995) та віце-президент (1995—2001).

Основні лекційні курси прочитані на фізичному факультеті: механіка, оптика, основи радіоелектроніки, симетрія в фізиці, квантова електроніка та нелінійна оптика, квантова оптика, оптика гіротропних середовищ, основи охорони інтелектуальної власності, стратегія патентування наукових розробок. Брав активну участь у створенні спеціалізації «фотоніка».

Основні напрямки наукових досліджень: оптика та спектроскопія конденсованого стану, лазери, нелінійна оптика, поляриметрія, фотоніка хіральних систем.

О. В. Слободянюк увів поняття фізично нееквівалентних положень домішкових центрів малого радіусу, висунув концепцію спектроскопії нормальних хвиль в гіротропних анізотропних середовищах, вивчив ефекти просторової дисперсії в динаміці ґратки гіротропних анізотропних кристалів, зокрема, її елементарні збудження з ненульовим кутовим моментом, передбачив і дослідив явище повного просторового розділення нормальних хвиль на границі анізотропний кристал-ізотропне середовище, розробив основи високоточної поляриметрії та ряд методів керування лазерним випромінюванням, а також метод мікроспектроскопічного аналізу речовинного складу так званих «гарячих частинок», що випали на поверхню землі після Чорнобильської аварії.

Автор 3 навчальних посібників і понад 160 наукових публікацій у вітчизняних та іноземних виданнях і 20 винаходів, захищених авторськими свідоцтвами та патентами України, Росії та США. Підготував 7 кандидатів наук.

Член Українського фізичного товариства (УФТ) та Американського фізичного товариства.

Діяльність у сфері інтелектуальної власності (ІВ)

1994 — як голова Координаційної ради Українського фізичного товариства проводив роз'яснювальну роботу з керівництвом і членами Комітету з науки та освіти ВР щодо недоцільності ратифікації Україною Євразійської патентної конвенції

1998 — присвоєна кваліфікація представника у справах інтелектуальної власності патентного повіреного.

1998 — вперше в Україні розпочав читання курсів з ІВ для студентів-фізиків. Читав нормативний курс «Інтелектуально власність» та проводить семінари «Стратегія патентування та комерціалізації результатів НДР» на фізичному факультеті Університету.

1997—2012 — патентування винаходів в Україні та за кордоном, здійснених за грантами Українського науково-технологічного центру (УНТЦ), узгодження Статуту УНТЦ з українським законодавством з ІВ; лекції, семінари, тренінги з ІВ для учасників програм УНТЦ, CRDF, Американсько-української програми бізнес-інкубаторів (USAID).

2007 — залучався головою Комітету з науки та освіти ВР до підготовки та участі в Парламентських слуханнях з ІВ.

2009 — на запрошення Держдепартаменту з ІВ читав лекції в першій Літній школі з ІВ ВОІВ в Україні.

Систематично брав участь в конференціях з ІВ в Україні та за кордоном, виступає з доповідями, має публікації з ІВ.

Член Всеукраїнської асоціації патентних повірених (ВАПП), був членом правління ВААП.

Член Української національної групи AIPPI, входить до складу спец. комітету AIPPI Q222

Один з ініціаторів та член Громадської ради при Державній службі з інтелектуальної власності.

Наукові праці

  1. О. А. Єщенко, О. В. Слободянюк. Квантова оптика. − К., ВПЦ Київський університет, 2004.
  2. Слободянюк А. В. Эффекты пространственной дисперсии в комбинационном рассеянии света в гиротропных кристаллах дифосфида цинка // ФТТ. — 1986. — T.28, № 11.
  3. Slobodyanyuk A.V., Schaack G. Measurement of Raman Scattered Intensities in Media with Natural or Field-Induced Optical Activity // Journ. of Raman spectroscopy. −1987. — N18.
  4. Garasevich S.G., Slobodyanyuk A.V., Yanchuk Z.Z. Anomalous angular dependence of E-modes splitting in Raman spectra of uniaxial gyrotropic crystals // Physics Letters A . — 1995. — V.197.
  5. О. В. Слободянюк et al. Особливості комбінаційного розсіяння світла в одновісних гіротропних кристалах. Вісник Київського університету, Серія: фіз.-мат. науки, № 4, 2006.

Джерело

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.