Слон (ресторан, Хмельницький)

Будинок за адресою Проскурівська, 15 — двоповерхова споруда у Хмельницькому. У першій половині ХХ століття в ньому розташовувався «Слон» — найпопулярніший ресторан Проскурова. Він майже чотири десятиліття займав весь перший поверх будинку № 15, у якому нині розташовується Бюро технічної інвентаризації та ресторан «Кондитерська лавка».

Ресторан Слон
Проскурівська, 15
Проскурівська, 15
49°25′12″ пн. ш. 26°59′46″ сх. д.
Країна Україна
Місто Хмельницький
Вулиця Проскурівська, 15
Тип будівлі двоповерховий будинок
Дата заснування Початок ХХ століття
Статус  Охороняється державою
Стан задовільний

Ресторан Слон
Ресторан Слон (Україна)

Історія

Спорудження, рання історія

Назва будівлі походить від форми фасаду споруди, яка нагадує голову слона. Існують відомості, що колись над входом у ресторан був балкон, який підтримували ікла слона, але до сьогоднішніх днів цей балкон не зберігся.

Достовірно невідомо, хто і коли побудував цей будинок і хто був засновником ресторану «Слон». Можлива дата заснування — 1890 р. Але точно можна стверджувати лише те, що у 1908 році цей ресторан вже успішно працював та вважався найкращим у місті. Ресторан «Слон» завжди намагався підтримувати свою високу марку.4

камін

На відміну від багатьох подібних закладів (а станом на 1909 рік у Проскурові було 9 ресторанів і трактирів, 17 харчевень, закусочних і чайних, 1 буфет, 39 пивниць та винниць), «Слон» пропонував відвідувачам найвишуканий асортимент. Кухня ресторану особливо славилася оригінальними холодними закусками та фірмовою заливною рибою, а також різноманітним вибором вин і делікатесів.5 Кажуть, що навіть під час громадянської війни, коли в країні панували голод і розруха, у «Слоні» можна було замовити (зрозуміло, за великі гроші) чорну ікру й ананаси. Ще одним «козирем» ресторану тривалий час був оркестр сліпих музикантів, що складався з 18 чоловік, які грали вечорами. Відвідувачі спеціально приходили послухати їхнє віртуозне виконання і замовляли хоча б склянку чаю, якщо не могли собі дозволити більш розкішної вечері.

Над рестораном, на другому поверсі будинку, були обладнані готельні номери. В них міг зупинитися будь-який приїжджий, але здебільшого номери використовували для інших потреб.

Ось що повідомляв поліцейський справник у рапорті від 28 жовтня 1914 року:

Проверкою подтверждено, что нумера над рестораном „Слон“ главным образом служат для времяпрепровождения с девицами легкого поведения и посему вышеупомянутые нумера необходимо незамедлительно закрыть в соответствии с требованиями военного положения.

(Нагадаємо, що в 1914 році йшла Перша світова війна, а Проскурів перебував у прифронтовій смузі). Але, як свідчать інші документи, готельні номери так і не закрили, і вони приймали «гостей» до 1921 року. Цікаво, що зберігся камін, який прикрашав інтер'єр готельного номера, а тепер там обладнане архівне приміщення БТІ.

Із цим готельним номером пов'язана «Легенда про троянду». В кінотеатрі «Модерн» (тепер музична школа) продавала квитки літня жінка, у якої було спотворене обличчя, яке лякало відвідувачів. Хоча в молоді роки вона була дуже вродливою, її красу порівнювали з красою троянди. Дівчина мала багато прихильників, працюючи в готельних номерах. З роками вона зрозуміла, що таке життя є ганьбою для неї і вирішила змінити його, змінивши професію. Але один із палких прихильників не зміг із цим змиритися і облив обличчя дівчини кислотою. Після цього її життя стало нестерпним.

За часів радянської влади

У перші роки радянської влади в місті було проведено перерозподіл приміщень між різними установами й організаціями. «Слон» так і залишився рестораном, а от «нумера» передали під класи польської школи ім. Костюшка. Однак такий симбіоз ресторану та школи існував нетривалий час, і незабаром над «Слоном» знову були обладнані готельні номери. Але тепер заклад був вже суто «радянського типу», із відповідною назвою — «Готель № 1 міськкомунгоспу».

Саме в цьому готелі у вересні 1938 року зупинялася знімальна група під керівництвом відомого кінорежисера Олександра Довженка, що знімала у Проскурові деякі епізоди фільму «Щорс».6

Після Другої світової війни готель № 1 ще кілька десятиліть продовжував діяти, поки у 1967 році не відкрили новий комфортабельний готель «Жовтневий», який перейняв на себе основні турботи по обслуговуванню гостей обласного центру.

Сучасність

Отож готель № 1 припинив існування у 1967 р., а от «Слон» свою «спеціалізацію» проніс, як кажуть, через віки, щоправда, змінюючи при цьому назви — тривалий час ресторан називався «Центральний», потім — «Дружба», згодом тут були й звичайна їдальня, й кафе «Кристал», й бар «Едем», який функціонував до 2004 року. З 2005 почалася судова тяганина навколо цього кафе. І ось, 28 травня 2010 року там відкрилась «Кондитерська лавка», яка відроджує колишню славу найкращого ресторану Проскурова. До речі, це перший заклад у місті, в оформленні якого використано історичні фото Проскурова, та протягом свого існування не змінював цільового призначення, а лише розширюється і доповнюється. Незабаром буде переплановано приміщення, де будуть представлені для відвідувачів матеріали про історію міста та закладу. У 2015 році була проведена реконструкція фасаду цього будинку.

Джерела

  1. Проскурів. Хмельницький. Подорож у часі. — Хмельницький. − 2008.
  2. Вулиця Проскурівська: знайома незнайомка // Подільський кур'єр. — 2009. — № 17
  3. Єсюнін Сергій. Вулиці Хмельницького. — Хмельницький. − 2012. — С.4-5
  4. Єсюнін Сергій. Прогулянка Проскуровом: історичні нариси — Хмельницький. − 2008.
  5. Розповідають вулиці міста.(До 500-річчя м. Хмельницького — Проскурова). — Хмельницький. − 1991.
  6. Єсюнін Сергій. Місто Хмельницький: історія, події, факти.
  7. Хмельницький: архітектура, історія, архівні документи. — Хмельницький. − 2008.
  8. Хмельницький культурний з минулого в майбутнє. Культурна спадщина та культурні осередки. — Хмельницький: −2006. — С.18-19
  9. Єсюнін Сергій. Дом № 15: ресторан «Слон» // Моя газета. − 23 травня 2002. — С.7
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.