Ананас

Анана́с посівни́й, або звича́йний (Ananas comosus), багаторічна рослина родини бромелієвих, найвідоміший представник однойменного роду. Харчова, технічна та декоративна культура.

Ананас
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Клада: Комелініди (Commelinids)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Бромелієві (Bromeliaceae)
Рід: Ananas
Вид:
Ананас (A. comosus)
Біноміальна назва
Ananas comosus
(L.) Merr., 1917
Синоніми

Bromelia comosa L.

Опис

Супліддя ананаса в побуті зазвичай називають плодом

Трав'яниста рослина заввишки до 1,5 м. Стебло коротке, кремезне, майже непомітне під розеткою довгого листя. Листки, зібрані в прикореневу розетку, жорсткі, сизо-зелені, з колючим краєм, 30-100 см завдовжки. Квітки численні (до 200), піднесені на високому квітконосі, лілувато-рожеві, з'являються на другий рік розвитку рослини. Квіти розкриваються поступово, починаючи від низу квітконоса і далі по спіралі до верхівки, на якій розташована розетка листя меншого розміру. Запліднені квіти перетворюються в м'ясисті соковиті плоди, які формують велике шишкоподібне супліддя. М'якуш плодів блідо-жовтий, соковитий, з приємним запахом та освіжаючим смаком. Вага суплідь може сягати 5 кг.

Екологія та поширення

Рослина світлолюбна, дуже теплолюбна та доволі вологолюбна. Запилюється колібрі. Окрім насіннєвого, ананасу звичайному притаманний і вегетативний спосіб розмноження. Рослини можуть зацвітати після 12 місяців розвитку. Ананас не має визначеного часу цвітіння, тому врожай доволі складно прогнозувати.

Батьківщиною виду є Південна і Центральна Америка, але зараз ананас звичайний культивується в багатьох тропічних регіонах, наприклад, на Гаваях, в Квінсленді (Австралія), у В‘єтнамі.

Застосування

Ананас звичайний належить до одних з найвідоміших та найсмачніших фруктів на планеті. Його плоди споживають у свіжому вигляді, виготовляють з них компоти, сік, джеми, додають до м'яса, використовують у різноманітних салатах. Ананаси є типовим компонентом кухні багатьох тропічних країн, а в сучасному світі широко використовуються в кухнях розвинутих країн, зокрема, без ананасового соку неможливо приготувати такий відомий коктейль, як пінья колада.

Походження культурних сортів (Ananas comosus var. comosus) невідоме. Вважають, що дикий вид ананаса з малими плодами та колючим листям (Ananas comosus var. ananassoides) є пращуром культурних сортів. Він походить з Бразилії та Парагваю.

Вважають, що одомашнення рослини відбулося у Гвіані. За тисячі років фрукт поширився по усій тропічній та субтропічній Америці. На мові гуарані «ананас» означає — «відмінний фрукт». Європейці познайомилися з ананасами у 1493 році на острові Гваделупа під час другої подорожі Колумба у Новий світ.

Існує запис, що король Іспанії Фердинанд спробував ананас. За свідченням історика Петера Мартира, лише один плід не згнив за час подорожі з Америки і був поданий королю. Фердинанд сказав, що це найкраще, з усього що він пробував.[1] Іспанці поширили рослину по тропіках. В Індії ананас з'явився у 1548 році. На Філіппінах у XVI ст. уже виробляли одяг з волокон ананаса. В Австралію ананас прибув з Індії разом з німецькими місіонерами.

Примітки

  1. Coe, Sophie D. (12 серпня 2015). America's First Cuisines (англ.). University of Texas Press. ISBN 9781477309711.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.