Смирнов Леонід Васильович (лікар)

Леоні́д Васи́льович Смирно́в (13 вересня 18561918) хірург, доктор медицини, батько відомого нейрохірурга, психіатра, академіка, санскритолога Бориса Леонідовича Смирнова.

Леонід Смирнов
Ім'я при народженні Леонід Васильович Смирнов
Народився 13 вересня 1856(1856-09-13)
Сосницький район, Чернігівська область
Помер 1918
Діяльність хірург
Alma mater ХНУ імені В. Н. Каразіна
Заклад ХНУ імені В. Н. Каразіна

Леонід Смирнов походив з дворян Сосницького повіту Чернігівської губернії, володів маєтком у селі Козляничі.

Освіта

У 1884 закінчив медичний факультет Харківського університету.

12 лютого 1900 захистив дисертацію з проблем офтальмології в Імператорській військово-медичної академії, удостоєний звання доктора медицини.

Кар'єра

Працював земським лікарем Сосницького повіту. За заходи з припинення сибірки, що з'явилася у худоби та людей у селах Кудрівка та Волинка йому була оголошена подяка від Сосницької земської управи.

На 18891892 обирався гласним Сосницького земського зібрання.

У подальшому впродовж кількох років його медична діяльність була пов'язана з Миколаївською губернією.

Постановою піклувальної ради Миколаївської міської лікарні від 31 жовтня 1900 Леонід Смирнов визначений на посаду головного лікаря, а 18 січня 1901 на цій посаді був затверджений Миколаївським градоначальником.

Будучи досвідченим хірургом, Леонід Смирнов суміщав посаду головного лікаря Миколаївської міської лікарні з завідуванням хірургічним відділенням.

Арешт і заслання

На початку 1906 за розпорядженням тимчасового Миколаївського генерал-губернатора був заарештований за звинуваченням у революційній діяльності. Підставою для арешту стали відомості, зібрані таємною агентурою жандармського корпусу. У них зазначалося про те, що Леонід Васильович Смирнов, головний лікар Миколаївської міської лікарні є членом організації соціалістів-революціонерів, веде пропаганду в міській лікарні та серед інтелігентної частини м. Миколаєва, в квартирі своїй влаштовує сходки революційних організацій і, що на його квартирі був вироблений план арешту всіх посадових осіб 19 жовтня минулого (1905) року та заснування у м. Миколаєві тимчасового революційного уряду. Також повідомлялося, що на мітингу 18 жовтня 1905 р. він виголосив промову обурливо революційного характеру.

Генерал-губернатор 17 січня 1906 р. звернувся до міністра внутрішніх справ Російської імперії з проханням дати дозвіл вислати Леоніда Смирнова за межі Миколаївського градоначальства, вважаючи його перебування в місті небезпечним і загрозливим громадському спокою.

Рішенням Особливої наради при МВС від 28 січня 1906 р. (тобто без суду та слідства) Леонід Смирнов засуджувався до висилки під нагляд поліції в Якутську область строком на 5 років.

Розпорядженням Миколаївської міської управи Леонід Васильович був звільнений з посади головного лікаря Миколаївської міської лікарні 6 лютого 1906 р. Про високий авторитет лікаря, повагу та довіру до нього свідчило звернення до міністра внутрішніх справ Петра Столипіна 75 хворих, які проходили лікування в міській лікарні та просили звільнити від покарання Леоніда Смирнова.

Незабаром в Петербурзі заговорили, що справа Леоніда Смирнова було розпочата з ініціативи жандармського полковника, який відчував неприязнь до лікаря.

Для перевірки відомостей, зібраних жандармською агентурою, зі столиці надіслали спеціального перевіряючого. Було проведено слідство, опитано свідків. У результаті, 26 березня 1906 р. міністр внутрішніх справ повідомив про скасування вироку Особливої наради, оскільки вина Леоніда Смирнова була «встановлена виключно даними агентурного характеру, які не могли бути перевірені», але і не були повністю спростовані показаннями свідків. Заарештованого було рекомендовано звільнити з-під варти та «поставити (йому) для науки попереднє утримання під вартою». На підставі цього 6 квітня 1906 р. Миколаївський тимчасовий генерал-губернатор розпорядився звільнити Леоніда Смирнова з-під варти, але наказав йому залишити Миколаїв вранці наступного дня, заборонивши повертатися в місто до скасування в ньому особливого становища (воно було введено у зв'язку з революційними заворушеннями і єврейськими погромами восени 1905 р.). На запит лікаря в міську Думу про те, чи зможе він зайняти посаду головного лікаря лікарні після того, як йому буде дозволено повернутися в місто, міський голова дав позитивну відповідь. За повідомленням Миколаївського поліцмейстера, Леонід Смирнов 7 квітня 1906 р. покинув Миколаїв і відбув до Петербурга. Через півроку з Петербурга був присланий запит про те, чи може бути дозволено доктору Леоніду Смирнову повернутися до Миколаєва, у відповідь на нього Миколаївський тимчасовий генерал-губернатор заявив, що не вважає за можливе дати такий дозвіл.

Робота в Петербурзі

З 1907 і до своєї смерті в 1918 Леонід Смирнов працював хірургом у лікарнях Петербурга. Поховано його біля церкви в селі Козляничі.

Сім'я

Був одружений з Софією Митрофанівною Демидівською, мав трьох синів: Володимира, Бориса, Олександра та доньку Ольгу.

Троє його синів також обрали професію лікаря.

Софія Митрофанівна — відома дитяча письменниця. Її літературний псевдонім Софія Козлєницька. Перу письменниці належать повісті для дітей. Свій збірник українських дум, пісень, легенд, перекладений на російську мову вона назвала «Старая Украйна»

Відзнаки

  • Удостоєний звання надвірного радника (в Російській імперії цивільний класний чин до 1745 року VIII класу, пізніше — до VII класу в Табелі про ранги, відповідав армійському чину підполковника, військового старшини у козаків та військово-морському чину капітана II рангу. Офіційне звернення: «Ваше високоблагородіє»).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.