Соматографія
Соматографія (рос. соматография, англ. somatography, нім. Somatographie f) – метод аналізу характерних поз операторів, положень їх тіла в різних функціональних станах.
У основі соматографії лежить антропометрія – метод, заснований на аналізі і синтезі геометричних розмірів людського тіла як випадкових для представницької вибірки людей величин з метою їх раціонального використання при організації систем "людина-машина-зовнішнє середовище". При цьому чисельні значення кожної антропометричної ознаки (ріст, розмах рук, передня досяжність руки, найбільша ширина долоні руки і т.д.) добре описуються нормальним законом розподілу. Якщо трудова діяльність вимагає нестандартних втомливих поз протягом досить тривалого часу (напр., для робочих очисних вибоїв на тонких і крутих пластах вугільних шахт), то для створення зручних в експлуатації машин потрібно виходити з результатів спостережень і узагальнення поведінки операторів на таких робочих місцях. Внаслідок соматографічного аналізу розробляють рекомендації щодо раціонального розміщення органів управління і засобів відображення інформації, планування робочого місця загалом за критеріями стомлюваності оператора, безпеки і ефективності праці.
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.