Соцмісто (Запоріжжя)

Запорізьке соцмісто — житловий масив, збудований у 1930-ті роки в місті Запоріжжя. Забудова створена у стилі конструктивізму та післявоєнного сталінського ампіру. Для жителів міста, як і істориків, архітекторів, цей ансамбль будівель несе значну цінність через його існування, як функціонуючої частини сучасного індустріального міста і згадки періоду та цінностей раннього СРСР.

Історія

Як і загалом, конструктивізм як напрям 1920х-30х років[1], побудова Запорізького соцміста була великим експериментом. В конструкціях прослідковується романтизація ідеї соціалізму та свободи духу доби раннього СРСР. Зокрема, в архітектурних роботах присутній експерименталізм художників, що не був притаманним для соцреалізму - стилю що панував після конструктивізму в архітектурі і загалом, мистецтві.

Більшість прикладів архітектури напрямку конструктивізму знаходиться у районі, відомому мешканцям Запоріжжя як «Шосте селище». Проте початок забудови соцміста в Запоріжжі пов'язують із забудівлею Будинку культури Металургів та серцем індустріального Запоріжжя - ДніпроГес. Саме для працівників ДніпроГес першочергово і зводили комплекси будівель - максимально функціональні райони, де працівники могли б повноцінно діяти функціонувати. Простори, що створювалися для таких робітників втілювали ідеали радянського пролетаріата.

Часто піднімається питання архітектури запорізького соцміста як носія "чужої" культури, адже над проектом працювали також і московські архітектори, такі як до прикладу брати Весніни, Орлов, Лавров.[2]

Відомі будівлі

  • Круглий будинок
  • Будинок культури Металургів

Зв'язок із сучасною українською культурою


19-20 листопада 2017го року в Запоріжжі пройшла міжнародна науково-практична конференція “Універсальність явищ запорізького модернізму і школи Баухаус. Проблеми збереження модерністської спадщини”. Конференція проходила у Палаці культури Металургів, який також розташований на території Соцміста.[2] Ця конференція пройшла у рамках проекту “Bauhaus ‒ Zaporizhzhia”, що спрямований на збереження і розвиток пам'яті про український модернізм в архітектурі. Співкоординаторкою проекту є Євгенія Губкіна.

В 2018-му році на YouTube каналі Громадське ТБ Запоріжжя вийшов короткий документальний фільм "Соцмісто Запоріжжя. Документальний фільм"[3] В ньому журналісти, жителі міста піднімають питання цінності споруд для них особисто і для світової спільноти.

Див. також

Примітки

  1. Лоддер, Крістіна (1998). Російський Конструктивізм (English). New Haven: Yale University Press.
  2. “Баухаус ‒ Запоріжжя”: як зберегти модерністську спадщину. 01.12.2017.
  3. Соцмісто Запоріжжя. Документальний фільм.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.