Соціальне явище

Соціа́льне я́вище (англ. social phenomenon, нім. soziale Erscheinung, рос. социальное явление) — одне із засадничих понять соціології та соціальної філософії, яке означає елемент соціальної реальності, що володіє всією повнотою соціальних властивостей та ознак; це будь-який вияв відносин чи взаємодії людей або навіть окрема подія чи випадок; все те в соціальній дійсності, що проявляє себе, існує, є. Соціальні явища — це явища взаємодії людей, здійснювані в соціальному просторі: безпосередньо в контактній групі або опосередковано, через причетність індивідів до спільнот, через соціальні організації, інститути.

Соціальними явищами можуть виступати предмети, люди, їх відносини, дії, думки й почуття (іншими словами — матеріальні й духовні продукти людської діяльності), соціальні інститути, установи, організації, потреби, інтереси, окремі сторони процесів тощо. Багато соціальних явищ носять латентний характер і виражають не тільки очевидні характеристики соціальної дійсності, але й більш глибинні її процеси, зв'язок яких з даним соціальним явищем безпосередньо не спостерігається. Виявлення цього зв'язку здійснюється в соціальній практиці, в тому числі й за допомогою соціологічних досліджень, коли використовуються певні прийоми, процедури та методи отримання інформації про соціальне явище.

Розрізняють два основних різновиди соціальних явищ:

  • явища, які виражають другорядні, випадкові зв'язки і відносини;
  • явища, котрі свідчать про сутнісні характеристики соціальних об'єктів.

Із сукупності соціальних явищ соціологія виокремлює найчастіше останні, тобто ті, які характеризують стійкі, повторювані (масові) й типові зв'язки та відносини соціальної дійсності. Кожне соціальне явище відрізняється певними емпіричними ознаками, які можуть фіксуватися в соціальних показниках. Масові (повторювані) соціальні явища вивчаються за допомогою статистичних методів. Кількісне вивчення сукупності соціальних явищ й інтенсивності прояву їхніх ознак сприяє усвідомленню ймовірнісного характеру соціальних зв'язків і відносин, дозволяє зафіксувати закономірності та тенденції їхнього розвитку.

Будь-яке соціальне явище може розглядатися як соціальний факт, якщо його повторюваність, масовість, типовість, суспільна значущість встановлені, тобто якщо зафіксовані його ознаки та властивості. В цьому випадку соціальні явища стають вихідним моментом соціологічного дослідження. В складному процесі вивчення соціального життя суспільства соціальне явище виступає, з одного боку, певним етапом на шляху пізнання його суттєвих характеристик, з іншого — найбільш простим і безпосередньо спостережуваним елементом цього процесу, вихідним пунктом руху соціального пізнання від простого до складного, від багатоманітності властивостей прояву соціального життя до його основних характеристик.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.