Соєвий текстурат

Со́євий текстура́т, також текстура́т со́євого білка́, со́єве м'я́со — продукт переробки соєвих бобів, замінник м'яса, вироблений із знежиреного соєвого борошна. Соєвий текстурат — продукт швидкого приготування з високим вмістом білків і незначною кількістю жирів. Широко використовується в вегетаріанській та східних кухнях. В англійській мові використовують терміни 'textured vegetable protein (TVP) ' і ' textured soy protein (TSP)', що в дослівному перекладі означає «текстурований рослинний білок» і «текстурований соєвий білок».

Соєвий текстурат у вихідному сухому вигляді

Виробництво

Соєвий текстурат у вигляді пластівців

Початковою сировиною для виробництва соєвого текстурату найчастіше є побічний продукт виробництва соєвої олії. Соєвий текстурат отримують способом екструзійного варіння тіста із знежиреного соєвого борошна або соєвого шроту (так званих білих пластівців — white flakes). Отриману губкувату масу подрібнюють і сушать. Залежно від ступеня подрібнення тіста в процесі виробництва шматочки соєвого текстурату можуть мати різну форму і розміри, наприклад: фарш (гранульоване), пластівці, гуляш, відбивні, шматочки кубічної або довгастої форми тощо.

Вживання

Соєвий текстурат, який за структурою нагадує м'ясо, використовують в кулінарії як його аналог або замінник. Готовий соєвий текстурат містить приблизно 50-70% білка[1]. Перед використанням сухий соєвий текстурат піддають регідрації (відварюють або вимочують), після чого вага вихідного продукту збільшується в 2-3 рази.

Готують шляхом відварювання або замочування в бульйоні (як гарячому, так і холодному), зазвичай з додаванням приправ) або маринаду. Соєвий текстурат вбирає бульйон або маринад, що формує його смак і робить його придатним для подальшої кулінарної обробки. Таким чином, використання соєвого текстурату дозволяє готувати вегетаріанські і веганські різновиди таких страв, як плов, макарони по-флотські, гуляш тощо, які традиційно готуються з м'ясом.

Соєвий текстурат, як правило, продається в сухому вигляді і має термін зберігання близько 1 року. Приготований (регідрований) соєвий текстурат може зберігатися в холодильнику не довше за трьох діб. Для збільшення терміну зберігання приготованого соєвого текстурату його можна піддати заморожуванню, смакові якості продукту при звичайному і навіть шоковому разморожуванні на вогні не змінюються.

Поживність

Органічний соєвий текстурат
Харчова цінність в 100 г продукту
Енергетична цінність 588 ккал 2458 кДж
Білки52.94 g
Жири11.76 g
Вуглеводи35.29 g
- дисахариди11.76 

Ретинол (віт. A)0 мкг
Аскорбінова кислота (віт. С)0 мг

Кальцій353 мг
Залізо10.59 мг
Калій81 мг
Натрій0 мг

Посилання на Full Nutrient Report у записі базі даних USDA

Соєвий текстурат вважається дешевою здоровою їжею, особливо якщо поєднується з овочами під час готування.[2]

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.