Справа «Весна»
Справа «Весна» — каральна операція органів ОДПУ, проведена в 1930-1931 роках із метою «чистки» лав Червоної армії від спеціалістів колишньої Російської Імператорської армії, і цивільних осіб, у тому числі колишніх білих офіцерів. Офіційним мотивом для початку масових репресій щодо військових фахівців «старої генерації» стало «викриття» в грудні 1930 антирадянської військової організації, яка нібито навесні 1931 (звідси й назва справи — «Весна») очікувала на інтервенцію Антанти і у зв'язку з цим готувала збройне повстання.
Учасниками міфічної організації після допитів в ОДПУ визнали себе багато колишніх генералів та кадрових офіцерів царської армії, які після перемоги радянської влади визнали останню і служили на відповідних посадах у Червоній армії. Репресії за справою «Весни» прокотилися в Росії, Україні, на Кавказі. Найбільшого погрому було завдано військовим навчальним закладам Москви, Ленінграда, Києва. Провідних фахівців офіцерської справи звинувачували в організації контрреволюційних офіцерських груп у вишах, саботажі та шкідництві, яке полягало «у зниженні вимог до військових знань» у студентів і курсантів.
Протягом 1930-31 у справі «Весна» притягнуто до судової відповідальності 2010 осіб: 305 військових і 1705 цивільних. Із них 573 страчено, інших піддано тривалим термінам ув'язнення.
Справа
Організатором ініційованої справи «Весна» був діяч ОДПУ Ізраїль Леплевський. За підтримки заступника голови ОДПУ Ягоди він роздув масштаби «Весни» до масштабів «справи Промпартії».
Загалом було заарештовано за деякими даними[уточнити] більш як 3000 осіб, серед них були А. Є. Снєсарєв, О. А. Свєчин, П. П. Ситін, Ф. Ф. Новицький, О. І. Верховський, В. І. Галкін, Ю. К. Гравицький, В. О. Ольдерогге, В. О. Яблочкін, Н. Соллогуб, О. О. Балтійський, М. Д. Бонч-Бруєвич, М. А. Морозов, О. Є. Гутор, А. Х. Базаревський, М. С. Матіасевич, В. Н. Гатовський та інші. Проте необхідно врахувати, що серед заарештованих далеко не всі були військовослужбовцями Червоної Армії, більше того — не всі були й офіцерами старої армії. Багатьох фігурантів (Свєчин, Родендорф і інші) ще в 1932 році відпустили і відновили на командних постах в РСЧА.
Джерела
- О. Г. Бажан. Весна Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — 688 с. : іл.
Посилання
- Ярослав Тинченко. ГОЛГОФА РОСІЙСЬКОГО ОФІЦЕРСТВА в СРСР. 1930–1931 роки(рос.)
- Ярослав Тинченко. Голгофа русского офицерства в СССР. 1930–1931 годы
- Сайт «encspb.ru»(рос.)
- Тухачевский и дело «Весна»
- Знание-сила: Операция «Весна»
- Служили два офицера. О книге Я. Тинченко
- З архівів ВУЧК, ГПУ, НКВД, КГБ. 2002 год, номер 1-2, изд-во «Сфера», Киев.
- Справка о количестве и составе арестованных в рамках дела «Весна» на Украине
- Документы ОГПУ с характеристиками на главного фигуранта «Весны» генерала старой армии В. А. Ольдерроге (1924-25 гг.)
- Данные генералом Ольдерроге характеристики служивших в РККА кадровых военных ц.а.
- в дополнение — биографические справки на упомянутых выше лиц
- Из показаний Сергеева В. В., Ивановского С. С.
- Из показаний Бежанова-Сакварелидзе С. Г., Мясоедова П. П., Катанского М. М.