Спіросполуки

Спі́росполу́ки (рос. спиросоединения, англ. spiro compounds) — бі- або олігоциклічні сполуки, в яких сусідні цикли мають лише один спільний атом (спіроатом), наприклад, С, N, P, і розташовані взаємноперпендикулярно. У таких сполук термодинамiчна стабiльнiсть нижча, ніж у вiдповiдної конденсованої сполуки.

Спіро[3.5]нонан
Диспіро[2.1.3.2]декан

Назва біциклічних сполук цього класу починається із префікса спіро-, за яким у квадратних дужках через крапку вказуються кількості атомів обабіч вузлового, починаючи з найменшого цикла. Завершується назва позначенням за квадратними дужками алкану, що відповідає загальній кількості атомів у циклах. Нумерація у спіросполуках ведеться, починаючи від найменшого циклу з найближчої до вузла точки, далі крізь вузол і по більшому циклу.

Для олігоциклічних спіросполук додається префікс, який позначає кількість вузових атомів (диспіро-, триспіро- тощо). Шлях нумерації обирається таким чином, щоб вузлові атоми (другий, третій тощо) отримали якомога менші порядкові номери, а у квадратних дужках вказується кількість атомів у циклі від вузла до вузла, в порядку їхньої нумерації.

До ряду спіросполук належить, зокрема, діуретичний лікарський засіб спіронолактон.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.