Старцев Йосип Дмитрович

Старцев (Старченко[1]) Йосип Дмитрович (друга половина XVII ст. — початок XVIII ст.) — російський та український архітектор. Будівничий, що створив кам'яний Богоявленський собор у Братському монастирі (подвір'я Києво-Могилянської академії).

Старцев Йосип Дмитрович
Старцев Осип Дмитриевич
Народження 17 століття
Смерть 18 століття
Країна Московія, Російська імперія
Діяльність архітектор
Праця в містах Москва, Київ, Смоленськ, Таганрог
Архітектурний стиль українське бароко
Найважливіші споруди Теремні церкви у Кремлі, перебудови Посольського та Малоросійського приказів, трапезна Симонова монастиря у Москві, Військовий Микільський собор та Богоявленський собор Братського монастиря у Києві, палати купця Шустова і церква Св. Миколи на Болванівці у Москві
Містобудівні проєкти Забудова Таганрога у 1702 - 09 рр.

Життєпис

Життєпис майстра залишається невідомим, а канва біографії простежується лише по записам церковних громад на замови по будівництву.

  • 1676 р. кошторис на створення черепичного даху для Казенного двору Кремля у Москві (перша звістка в документах про будівничого).
  • 1677—1678 рр. — разом з батьком ремонтує храм Спаса, переробляє склепіння та сходинки у Малоросійському та Посольському приказах (тодішніх міністерствах Московії).
  • 1681 р. — перебудова Теремних церков у Кремлі, що набули сучасного вигляду.
  • 1683—1685 рр. — добудови трапезної Симонова монастиря у Москві (співпраця з Парфеном Потаповим).
  • 1690—1693 рр. — відрядження у Київ. Керує будівництвом собору Микільського монастиря, перебудовою розібраного дерев'яного Богоявленського собору на кам'яний у Братському монастирі (подвір'я Києво-Могилянської академії).
  • 1693 р. перебування у місті Смоленськ. Почав спорудження собору Вознесенського монастиря (1693—1704, роботи закінчені М. Калініним та К. Мимриним). Будівля добре збережена до нашого часу.
  • Кінец 1690-х рр. — перебудови Посольського та Малоросійського приказів.
  • 1702—1709 рр. — керівник забудови міста Таганрог до його передачі Туреччині. Ратуша, собор Св. Трійці, палац Петра І, міська забудова — усе зруйноване наприкінці 1712 р.
  • 1711 р. — виконроб на будівництві палат купця Шустова.
  • 1712 р. — завершення будівництва церкви Св. Ніколи на Болвановці.
  • 1714 р. — приймає постриг та стає ченчем одного з московських монастирів.
Богоявленський собор Братського монастиря, зруйнований у 1930-і рр.

Галерея

Примітки

  1. «Гетьман [Іван Мазепа] довго домагався від московських царів Іоана і Петра Алєксеєвічів відпустити з Москви цього видатного кріпака-майстра, якому за московськими звичаями змінили прізвище на Старцев.» - цитата зі статті: Повстенко О. Військова катедра св. Миколи в Києві (до 20-тиліття з часу руйнування)// Нові дні. — Торонто. — Липень/серпень 1956. — Ч. 78/79. — С. 17-23.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.