Стефан Урош III

Стефан Урош III Де́чанський (серб. Стефан Урош III Дечански; бл. 1285 Звечан, 11 листопада 1331), король Сербії з династії Неманичів, син короля Милутіна (12821321) і болгарської царівни Анни, батько царів Стефана Душана і Симеона Синіши. Стефан заснував у селі Дечани монастир, завдяки чому і отримав прізвисько «Дечанський».

Стефан Урош III
серб. Стефан Урош III
Стефан Урош III
Король Сербії
Початок правління: 1321
Кінець правління: 1331

Попередник: Стефан Урош II Милутин
Наступник: Стефан Урош IV Душан Неманич

Дата народження: бл. 1285
Місце народження: невідомо
Дата смерті: 11 листопада 1331(1331-11-11)
Місце смерті: Звечан
Дружина: Феодора, болгарська царівна
Діти: Стефан Душан, Душа, Олена
Династія: Неманичі
Батько: Стефан Урош II Мілутін
Мати: Анна Тертер, болгарська царівна

Біографія

Зображення Стефана Уроша ІІІ на фресці у церкві як засновника Дечанського монастиря
Стефан Дечанський на середньовічній монеті

У дитинстві Стефан Урош був відправлений батьком як заручник у Золоту Орду до хана Ногая (у 1292 році) для збереження миру між державами. Втік з полону через 8 років у 1299. Відразу ж після повернення отримав в управління область Зета і був одружений з Феодорою, дочкою болгарського царя Смільця.

В 1314 підняв повстання проти свого батька, зазнав поразки, був осліплений і відправлений у вигнання в Константинополь разом з дружиною та малим сином Стефаном Душаном. Оскільки всюди на фресках Стефан Урош зображений зрячим і без чорної пов'язки на очах, його осліплення ставиться під сумнів. Під час вигнання, після смерті Феодори, одружився вдруге з візантійською царівною Марією Палеолог.

В 1320 з дозволу батька повернувся з вигнання. Після смерті останнього (29 жовтня 1321), перемігши кількох претендентів, був коронований та посів сербський престол. Син Стефана Уроша Стефан Душан став спадкоємцем престолу і отримав титул «молодий король».

Завдяки переможним війнам Стефана Душана кордони Сербії розширилися за рахунок Візантії, а, після перемоги над Болгарією в битві під Вельбужді (1330), Стефан Урош став найвпливовівшим монархом Балкан.

У 1331 році відбулося різке погіршення відносин Стефана Уроша із сином-спадкоємцем. З лютого між їх військами почалися збройні зіткнення, що проходили в основному в районі Зети, поблизу міста Скадар, недалеко від резиденції спадкоємця престолу. У квітні місяці сторони уклали недовге перемир'я, проте вже в кінці серпня 1331 війська Душана почали облогу королівського палацу в Неродімлі. Незабаром Стефан Урош III потрапив у полон.

Діти

Від першої дружини — болгарської царівни Феодори:

  • Стефан Душан
  • Душа, який помер у 1318 в Константинополі під час вигнання сім'ї
  • Олена

Від другої дружини — візантійської царівни Марії Палеолог:

Смерть і шанування

За версією Григорія Цамблака, Стефан Урош був ув'язнений у замку Звечан і задушений власним сином Стефаном Душаном, за що той і отримав своє прізвисько.

За іншою версією, Стефан Урош помер від серцевого нападу в ув'язненні у заснованому ним монастирі Дечани, де зберігаються його нетлінні мощі.

Сербська православна церква канонізувала його як святого короля.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.