Стрілянина у нічному клубі в Орландо

Стрілянина у нічному клубі в Орландо — терористичний акт 12 червня 2016 у нічному клубі для гомосексуальних меншин в американському місті Орландо, штат Флорида, в результаті якого 50 людей загинуло і 53 отримали поранення[4].

Стрілянина у нічному клубі в Орландо
Частина Тероризм у Сполучених Штатах
Помилка Lua у Модуль:Location_map/multi у рядку 13: Модуль:Location map: Ні "Модуль:Location map/data/Florida#USA" ні "Шаблон:Карта розташування Florida#USA" не існують (див. документацію Модуль:Location map та Шаблон:Карта розташування).
Пульс Орландо
Місце атаки 1912 S. Orange Ave, Орландо, Флорида, U.S.
Координати 28°31′10″ пн. ш. 81°22′36″ зх. д.
Дата 12 червня 2016 (2016-06-12)
2:00 a.m. – 5:00 a.m. EDT
Спосіб атаки
Загиблі 50 (включаючи нападника)[1][2]
Поранені близько 53
Організатори Омар Матін (англ. Omar Mir Seddique Mateen)[3]

Перебіг подій

Поліцейський броньовик на місці подій. З ліва на задньому плані видно вивіску і частину будівлі клубу.

Передумови

За даними поліції, злочинець був добре озброєний, він мав при собі бойову гвинтівку, пістолет і ймовірно вибуховий пристрій[5][6]. А за даними Федерального бюро розслідувань, Омар Матін безпосередньо перед масовим убивством зателефонував до поліції із заявою, якою задекларував відданість екстремістському угрупованню «Ісламська держава»[7][8].

Також відомо, що дружина Матіна, Нур Захі Салман, згідно з її свідченнями в ФБР, здогадувалася про плани чоловіка, але не намагалася його відговорити. Крім того, Нур Захі Салман повідомила агентам бюро, що була разом з чоловіком у збройовому магазині в день, коли він купив кобуру і боєприпаси[9].

Напад

Спочатку, близько двох годин ночі, він відкрив стрілянину в клубі, потім вийшов на вулицю і вступив у перестрілку з викликаним терміново нарядом поліції з дев'яти осіб. Потім знову проник у клуб і захопив близько 30 заручників. Всі вони звільнені[5]. Нападник був убитий спецназівцями, проте один правоохоронець отримав поранення, яке не становить загрози його життю[10]. Під час штурму будівлі клубу, рано вранці в неділю, застосовувався бронетранспортер[5].

Наслідки

Згодом у американському місті Орландо (штат Флорида) введено режим надзвичайного стану у зв'язку з стріляниною в нічному клубі[11].

Список жертв

Жертвами інциденту стали 49 людей, ще принаймні 53 отримали поранення і були госпіталізовані[12].

Ім'я Вік Стать Національність
Edward Sotomayor Jr. 34 чоловік
Stanley Almodovar III 23 чоловік Латинус
Luis Omar Ocasio-Capo 20 чоловік Латинус
Juan Ramon Guerrero 22 чоловік Латинус
Eric Ivan Ortiz-Rivera 36 чоловік
Peter O. Gonzalez-Cruz 22 чоловік Латинус
Luis S. Vielma 22 чоловік Афроамериканець
Kimberly Morris 37 жінка
Eddie Jamoldroy Justice 30 чоловік
Darryl Roman Burt II 29 чоловік
Deonka Deidra Drayton 32 жінка
Alejandro Barrios Martinez 21 чоловік Латинус
Anthony Luis Laureanodisla 25 чоловік
Jean Carlos Mendez Perez 35 Латинус
Franky Jimmy Dejesus Velazquez 50 чоловік Латинус
Amanda Alvear 25 жінка
Martin Benitez Torres 33 чоловік Латинус
Luis Daniel Wilson-Leon 37 чоловік
Mercedez Marisol Flores 26
Xavier Emmanuel Serrano Rosado 35 чоловік Латинус
Gilberto Ramon Silva Menendez 25 чоловік Латинус
Simon Adrian Carrillo Fernandez 31 чоловік Латинус
Oscar A Aracena-Montero 26 чоловік Латинус
Enrique L. Rios, Jr. 25 чоловік Латинус
Miguel Angel Honorato 30 чоловік Латинус
Javier Jorge-Reyes 30 чоловік Латинус
Joel Rayon Paniagua 32 чоловік Латинус
Jason Benjamin Josaphat 19 чоловік
Cory James Connell 21 чоловік
Juan P. Rivera Velazquez 37 чоловік Латинус
Luis Daniel Conde 39 чоловік
Shane Evan Tomlinson 33 чоловік
Juan Chevez-Martinez 25 чоловік Латинус
Jerald Arthur Wright 31 чоловік
Leroy Valentin Fernandez 25 чоловік Латинус
Tevin Eugene Crosby 25 чоловік
Jonathan Antonio Camuy Vega 24 чоловік Латинус
Jean C. Nives Rodriguez 27 Латинус
Rodolfo Ayala-Ayala 33
Brenda Lee Marquez McCool 49
Yilmary Rodriguez Sulivan 24
Christopher Andrew Leinonen 32 чоловік
Angel L. Candelario-Padro 28
Frank Hernandez 27 чоловік
Paul Terrell Henry 41 чоловік
Antonio Davon Brown 29 чоловік

Організатор

За даними американських ЗМІ, підозрюваний у нападі Омар Матін, 1986 року народження, громадянин США, який працював охоронцем з 2007 року у найбільшій у світі приватній охоронній компанії G4S[13][14], застрелений правоохоронцями під час штурму клубу.

Відомо, що раніше ФБР звертала увагу на Мартіна кілька разів[15]. Вперше ФБР звернуло увагу на Матіна в 2013 році, коли він допустив різкі коментарі в розмові зі своїми колегами по роботі, заявивши про нібито наявні у нього зв'язки з терористами, тоді ФБР перевірило показання свідків, записи підозрюваного, а також взяла чоловіка під спостереження і двічі допитало його. Підтвердити його зв'язки з екстремістами не вдалося, і розслідування було закрито. А другий раз Матіна перевіряли на предмет можливих зв'язків з народженим у США смертником Салах Абу. Тоді з ним також поговорили агенти ФБР, але вони зробили висновок, що ніякої загрози не представляє. Пильна увага з боку ФБР не завадила Матіну мати дозвіл на зброю[15].

Відповідальність за напад взяла на себе Ісламська Держава[16][17][18].

Реакція міжнародної спільноти

Україна

Український президент Петро Порошенко приєднався до ряду політичних діячів, які співчувають близьким загиблих під час стрілянини в Орландо, яка трапилась 12 червня. Слова жалю він опублікував на своїй сторінці у соцмережі[19]. Також глава МЗС України Павло Клімкін висловив співчуття сім'ям загиблих у результаті збройного нападу на клуб в американському місті Орландо. Про це він написав у своєму «Твіттері»[20]. Посольство України в США теж висловило співчуття родичам загиблих внаслідок стрілянини в Орландо[21].

Інші

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг засудив терористичний акт в американському місті Орландо та висловив свої співчуття[22].

Рада безпеки ООН засудила збройний напад на нічний клуб Florida Pulse, в Орландо в США і назвала трагедію терористичним актом[23].

Лідер ради з американо-ісламських відносин (CAIR) Ніхад Авад рішуче засудив масове вбивство, яке сталося напередодні в Орландо. Крім цього він підкреслив, що вбивця ніяким чином не представляє ісламську віру[24].

Вшанування пам'яті загиблих

В США

Вшанування жертв у Нью-Йорку

В Орландо пройшла всенічна акція у понеділок увечері. Акція проходила на галявині поблизу центру доктора Філліпса, де зазвичай організовують різні заходи. Там також був встановлений імпровізований меморіал, де люди залишали квіти, свічки і записки для жертв[25].

14 червня тисячі людей зібралися у Нью-Йорку для вшанування пам'яті загиблих у теракті в Орландо. Акція відбувалася під стінами найпопулярнішого у місті гей-клубу «Stonewall inn». Зі сцени проголошували імена загиблих[26].

Також вогні Empire State Building у Нью-Йорку на кілька хвилин погасли в ніч стрілянини в пам'ять про жертв інциденту[27]. А World Trade Center, який свого часу також став об'єктом терористичного нападу, після стрілянини в Орландо підсвітив свій шпиль кольорами прапору ЛГБТ-спільноти[27].

В інших країнах

Ейфелеву вежу в Парижі підсвітили в кольори прапора ЛГБТ у вигляді райдуги в пам'ять про жертв стрілянини в Орландо (США)[28][29].

Увечері 13 червня біля посольства США в Москві поліція затримала двох осіб, що прийшли з плакатом «Любов перемагає» вшанувати пам'ять жертв теракту в Орландо. За відомостями ЗМІ поліції не сподобалась назва «Любов перемагає» на плакаті. Учасники були заарештовані[30][31].

Цікаві факти

Цей випадок став 133-ю масовою стріляниною в США, 15-м випадком у Флориді, і 4-м випадком в Орландо від початку року[27].

Стрілянина сталася у тому самому місті, де на очах своїх шанувальників у концертному залі Plaza Live була вбита співачка Крістіна Гріммі, застрелена за два дні до теракту[32].

Також відомо, що в результаті стрілянини загинув Луіс Віелма, працівник компанії Universal, який працював над зйомками фільмів про Гаррі Поттера[33].

Соцмережа Facebook вперше використовувала в США функцію «перевірка безпеки» (Safety Check) після захоплення заручників і стрілянини в гей-клубі в Орландо, дозволивши користувачам позначати себе як «в безпеці», що повідомити рідних і близьких[34].

Див. також

Примітки

  1. Goldman, Adam; Holley, Peter; Berman, Mark (12 червня 2016). Orlando nightclub shooting: 50 killed in 'domestic terror incident' at gay club; gunman identified. Washington Post.
  2. Barbaba Liston. Fifty people killed in massacre at Florida gay nightclub: police. Reuters.
  3. Orlando gunman identified as Omar Mateen. BNO News. Архів оригіналу за червень 13, 2016. Процитовано 12 червня 2016.
  4. Стрілянина в нічному клубі в Орландо: 50 загиблих, 53 поранених (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)
  5. Найкривавіша бійня в історії США: Поліція озвучила подробиці трагедії в клубі Орландо (відео). www.unian.ua. Процитовано 13 червня 2016.
  6. Обама: массовое убийство в Орландо – нападение на всех американцев. Радио Свобода (Russian). 6 грудня 2016. Процитовано 13 червня 2016.
  7. ФБР: нападник в Орландо декларував вірність «Ісламській державі». Радіо Свобода (Ukrainian). Процитовано 13 червня 2016.
  8. Вбивця геїв в Орландо: ким був Омар Матін? - BBC Україна. BBC Україна (uk-UA). Процитовано 14 червня 2016.
  9. Теракт в Орландо: Дружині підозрюваного загрожує кримінальна справа. Експрес - онлайн. Процитовано 15 червня 2016.
  10. "Внутрішній теракт": Кількість жертв атаки на нічний клуб у Флориді сягнула 50 осіб. www.unian.ua. Процитовано 13 червня 2016.
  11. Стрілянина в нічному клубі у Флориді: У штаті введено надзвичайний стан. www.unian.ua. Процитовано 13 червня 2016.
  12. Що відомо про трагедію в Орландо: стрілець, останні повідомлення від жертв та «Ісламська держава». ТСН.ua. Процитовано 13 червня 2016.
  13. Стрілець з Орландо працював у компанії, що забезпечувала безпеку Олімпійських ігор у Лондоні. www.unian.ua. Процитовано 13 червня 2016.
  14. Кількість загиблих в Орландо зросла до 50. www.bbc.com. 12 червня 2016. Процитовано 12 червня 2016.
  15. У ФБР раніше двічі звертали увагу на стрільця з Орландо, але визнали його безпечним. www.unian.ua. Процитовано 13 червня 2016.
  16. Tsukayama, Hayley; Goldman, Adam; Holley, Peter; Berman, Mark (12 червня 2016). Terror in Orlando: 50 killed in shooting rampage at gay club; gunman pledged allegiance to ISIS. The Washington Post. Процитовано 12 червня 2016.
  17. Suspected Orlando shooter called 911, swore allegiance to Islamic State: NBC. Reuters. 12 червня 2016. Процитовано 12 червня 2016. «called 911 before the shooting and swore allegiance to Islamic State»
  18. ІДІЛ взяла на себе відповідальність за стрілянину в Орландо. Українська правда. 13 червня 2016. Архів оригіналу за 18 вересня 2016. Процитовано 8 червня 2021.
  19. uapress.info. Порошенко висловив слова скорботи з приводу розстрілу людей в Орландо. uapress.info. Процитовано 13 червня 2016.
  20. Клімкін висловив співчуття родичам загиблих від теракту в Орландо. www.depo.ua. Процитовано 13 червня 2016.
  21. Посольство України в США висловило співчуття родичам загиблих внаслідок стрілянини в Орландо. www.unian.ua. Процитовано 13 червня 2016.
  22. Столтенберг засудив теракт в Орландо — Новини Укрінформ. www.ukrinform.ua. Процитовано 13 червня 2016.
  23. Радбез ООН визнав терактом стрілянину в Орландо. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 14 червня 2016.
  24. Стрілець із Орландо не причетний до ісламу — лідер мусульман США. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні - найсвіжіші, останні, головні. Процитовано 13 червня 2016.
  25. Тисячі американців вшанували пам'ять жертв стрілянини в Орландо. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні — найсвіжіші, останні, головні. Процитовано 14 червня 2016.
  26. В Орландо тисячі людей вшановують пам'ять загиблих у теракті 12 червня. 5 канал (uk-UA). Процитовано 14 червня 2016.
  27. 10 найважливіших фактів про масову стрілянину в Орландо. hromadske.ua. Процитовано 14 червня 2016.
  28. Tuerie d'Orlando : la Tour Eiffel aux couleurs de l'arc-en-ciel gay pour rendre hommage aux victimes. www.europe1.fr (fr-FR). Процитовано 14 червня 2016.
  29. Ейфелеву вежу підсвітили в кольори прапора ЛГБТ в пам'ять про жертв стрілянини в Орландо. www.unian.ua. Процитовано 14 червня 2016.
  30. Поліції Москви не сподобався плакат до вшанування жертв в Орландо — Новини Укрінформ. www.ukrinform.ua. Процитовано 14 червня 2016.
  31. «Любов перемагає»: поліції Москви не сподобався плакат до вшанування жертв в Орландо. espreso.tv. Процитовано 14 червня 2016.
  32. У США на концерті застрелили співачку Крістіну Гріммі. www.depo.ua. Процитовано 13 червня 2016.
  33. Роулинг рассказала о гибели в Орландо члена съемочной группы Гарри Поттера. Газета.Ru. Процитовано 13 червня 2016.
  34. Після побоїща у гей-клубі в Орландо у «Фейсбуці» ввели нову функцію. www.depo.ua. Процитовано 13 червня 2016.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.