Твіттер

Тві́ттер (англ. Twitter; від англ. twit цвірінькати, щебетати) соціальна мережа, яка є мережею мікроблогів, дає змогу користувачам надсилати короткі текстові повідомлення (до 280 символів, до 2017 року — до 140 символів), використовуючи SMS, служби миттєвих повідомлень і сторонні програми-клієнти. Літературний сегмент твіттера породив такий різновид короткотекстової літератури, як твіттература (англ. Twitterature).

Твітер
араб. تويتر
Головна сторінка сайту
Посилання twitter.com
Комерційний Так
Тип соціальна мережа, мережа мікроблоґів
Мови англійська, японська, іспанська, німецька, французька, італійська, російська, гінді, китайська, португальська, індонезійська, турецька, філіппінська, корейська, нідерландська, малайська, українська, каталонська
Власник Twitter, Inc.
Засновник Джек Дорсі[1], Ноа Ґлассd, Біз Стоунd і Еван Вільямс
Автор Obvious
Започатковано 13 липня 2006
Рейтинг Alexa 37
Адреса офісу Сан-Франциско
Мова програмування JavaScript, Ruby, Scala і Java[2]
Ліцензія контенту Apache License, Version 2.0d
 Твітер у Вікісховищі

Власником системи «Твіттер» є компанія Twitter, Inc., головний офіс якої розташований у Сан-Франциско (штат Каліфорнія)[3]. Twitter, Inc. також має сервери й офіси в Сан-Антоніо (штат Техас) і Бостоні (штат Массачусетс)[3]. Станом на вересень 2019 року в компанії працювало понад 4600 осіб[4] (на 2012 рік — понад 900[5]).

Створений Джеком Дорсі[6] в 2006 році, твіттер незабаром завоював популярність у всьому світі. За станом на 1 січня 2011 року сервіс нараховує понад 200 млн користувачів. 100 мільйонів користувачів проявляють активність хоча б раз на місяць, з них 50 мільйонів користуються твіттером щодня. 55 % користуються твіттером на мобільних гаджетах, близько 400 мільйонів унікальних відвідувань отримує за місяць безпосередньо сайт twitter.com[7][8]. З 18 по 19 листопада 2014 року, хакери співтовариства Anonymous нанесли шкоду сайту, зробивши його небезпечним на пару годин, тепер проблема вирішена й сайт знову доступний користувачам.

2010 року дохід компанії сягнув $45 млн за продаж онлайн-реклами[9].

До 7 листопада 2017 року максимальна кількість символів у повідомленні становила 140 символів. Збільшення ліміту до 280 знаків було прокоментовано[10] розробниками як таке, що допоможе користувачам з латинськими та кириличними мовами рідше досягати ліміту під час написання твіта, чого майже не стається з користувачами ієрогліфічних мов.

Застосування

 • 10 квітня 2008 року Джеймс Бак, на той час студент журналістики в університеті Берклі, та його перекладач були заарештовані в Єгипті за фотографування антиурядових виступів. Дорогою в поліцейський відділок Бак зміг передати слово «заарештований» своїм 48 кореспондентам у твіттері. Це повідомлення моментально передано в університет, посольство США у Каїрі та деякі ЗМІ. Для Бака було найнято адвоката, і його звільнили з-під арешту вже наступного дня[11][12]
 • Зіткнення пасажирського літака зі зграєю птахів у січні 2009 з подальшим приземленням у води Гудзона не обійшлося без твіттера. Яніс Крам (Janis Krum), який знаходився на одному з поромів, що плив на допомогу, сфотографував літак, що впав, і «твітнув» зображення до того, як ЗМІ прибули до місця події.
 • Дослідження журналу New Scientist підтвердило перевагу твіттера над традиційними ЗМІ. Точніше, дослідження порівняло технології Web 2.0 зі звичними засобами інформації, і мікроблог отримав перевагу для планування заходів при рятувальних операціях. Наприклад, Червоний Хрест в Америці вже використовує твіттер для обміну щохвилинною інформацією про локальні події, пов'язанні з діяльністю організації.

Український твіттер

2010

2010 року за півроку український твіттер зріс удвічі. Понад 27 % українських користувачів твіттера писали українською (2009 таких було 15 %). В березі 2010 в Україні було 35.500 облікових записів, це 20 % від усього кириличного твіттера — більше, ніж для будь-якого іншого блогохостинга.

5 % усіх твітів — це ретвіти, 25 % містили твіттер-нік. 67 % твітів містять посилання, з яких 40 % — скорочені посилання, а 12 % — посилання на ЗМІ. Ця статистика загальна для кириличного твіттера.

Географічно користувачі Twitter в Україні були розподілені так:

Твіттер також фігурує в політичному житті України. Так, наприкінці лютого 2010 року народний депутат Леся Оробець за допомогою цього сервісу транслювала хід закритого засідання фракції НУ-НС. 24 лютого 2009 року в мережі Твіттер було відкрито представництво Президента Ющенка.[13]. 15 лютого 2011 в Твіттер почала писати Юлія Тимошенко.[14][15]

2011

На осінь 2011 в Україні було зареєстровано 160 тисяч твіттер-акаунтів — удвічі більше, ніж було минулого року[16]. За рік Твіттер став ще україномовнішим. Якщо в 2010 році українською хоч інколи твітили 29 % твіттерян України (тоді це становило 23 тисячі тві-користувачів), то зараз таких 45 %, тобто 72000. Середня кількість символів у твіті з України — 69. Це трохи більше, ніж в Росії — у середньому 66 символів. А твіт українською мовою довший ще на один символ, його довжина — 70 символів.

2012 — локалізація

У середині травня 2012 в Центрі перекладу Твіттера було додано українську мову. Перекладачі-добровольці з числа твіттерян одразу зайнялися локалізацією сервісу.

Від 20 березня 2012 користувачам стала доступна бета-версія україномовного інтерфейсу.[17]

З 4 липня 2012 Твіттер офіційно отримав україномовну локалізацію. Вибрати українську мову можна в налаштуваннях аккаунту.

2013—2019

Навесні 2013 українські мікроблоги вперше були допущені до участі в конкурсі The BOBs і найкращим було визнано обліковий запис @Ola_Suprun дубненської твіттерянки Олі Супрун, що живе й працює у Львові. Їй складали конкуренцію акаунти Святослава Вакарчука, Олександри Кольцової та інших.

Поряд із фейсбук, твіттер став важливим інструментом мобілізації українців під час Євромайдану. Це підвищило інтерес до мережі, привабило багатьох нових користувачів. Однак цей же та наступний рік стали переломними в розвитку негативних тенденцій. Як зазначають експерти в статті Отара Довженка Що не так з українським твіттером, з «освіченої тусовки, яка вміє коротко і влучно формулювати думки» ця соціальна мережа перетворилася на ще одне поле інформаційної війни, «де мільйон людей пише, але не читає».

2020

У травні 2020 року Твіттер став першою з великих технологічних компаній, що дозволила своїм працівникам постійно працювати віддалено. Це було пов'язано з пандемією COVID-19[18][19].

15 липня невідомі зловмисники отримали доступ до кількох акаунтів відомих людей та компаній, опублікувавши від їхнього імені твіти з пропозицією надсилати біткойни, обіцяючи у відповідь надіслати подвійну суму. Було зламано такі акаунти: Ілона Маска, Білла Гейтса, Джефа Безоса (Amazon), репера Каньє Веста, Барака Обами, Воррена Баффета, Джо Байдена, Майкла Блумберга, Джека Дорсі, Віталіка Бутеріна, Чарлі Чи, Джастіна Сану, Чанпена Чжао, компанії Ripple, Uber, Apple, криптовалютних бірж Coinbase, Gemini, Kucoin, Bitfinex та інших[20]. Зловмисники виклали адресу bitcoin-гаманця, куди протягом 30 хвилин пропонували надсилати гроші, які мали подвоїтися. Вказаний гаманець отримав близько 300 переказів на $110 тис.[21]. Як стало відомо згодом, зловмисники застосували методи соціальної інженерії, щоб отримати у працівників компанії конфіденційну інформацію[22].

15 грудня Ірландія оштрафувала Twitter на 450 тисяч євро за витік даних, що стався 2019 року[23].

Твітапокаліпсис

Твітапокаліпсис& (англ. TwitApocalypse) — обвал та плутанина в повідомленнях у твіттері. Через різке зростання повідомлень, сервіс «Твіттер» вже двічі пережив твітапокаліпсис. Перший в червні 2009, коли ID-номери записів почали плутатися у зв'язку з перевищенням максимального значення 32-розрядних цілих чисел зі знаком (більше за 231 – 1 = 2 147 483 647). Другий у вересні 2009-го, коли значення тих же записів перевищило найбільше можливе значення беззнакового цілого числа (232 – 1 = 4 294 967 295).

Глосарій

 • Читати (англ. Follow, слідкувати, стежити) — бути підписаним на стрічку одного з користувачів твіттера.
 • Читач (англ. Follower, той, хто слідує, послідовник) — користувач твіттера, що стежить за чиєюсь стрічкою, підписаний на неї.
 • Твіт (англ. Tweet) — повідомлення у твіттері довжиною до 280 символів.
 • Твівент (англ. Twevent, твіттер-зустріч) — зустріч користувачів твіттері поза віртуальним простором. Захід має певну програму та організаторів.
 • Хештеґ (англ. Hashtag) — спеціальна мітка в твітах, яка дає змогу об'єднати повідомлення різних авторів в єдине обговорення. Позначається як слово (віднедавна — не лише латиницею), що починається із символу #. Хештеґ у твіттері — це посилання, натиснувши на яке, можна побачити (в хронологічному порядку) всі повідомлення, які містять даний хештеґ.
 • Твіттерв'ю — короткий коментар конкретного питання у твіттері. Утворене поєднанням слів твіттер та інтерв'ю[24].

Мобільний

 • Twitter має мобільні додатки для iPhone, iPad, Android, Windows 10, Windows Phone, BlackBerry та Nokia S40.Користувачі також можуть надсилати SMS у чаті.
 • У квітні 2017 року Twitter представила Twitter Lite, прогресивним веб-додаток, призначене для регіонів з ненадійними та повільними Інтернет-з'єднаннями, розміром менше одного мегабайта, призначеного для пристроїв з обмеженим обсягом пам'яті.
 • Це було випущено в країнах з повільним доступом до Інтернету, таких як Філіппіни.

Сторонні програми

 • Протягом багатьох років твіттер обмежив використання сторонніх додатків, які отримують доступ до сервісу, шляхом впровадження 100 000 користувацьких обмежень для кожної програми .
 • З серпня 2010 року стороннім програмам Twitter було потрібно використовувати OAuth — метод автентифікації, який не вимагає від користувача введення пароля в програму автентифікації. Це було зроблено для підвищення безпеки та вдосконалення взаємодії з користувачами.

Опитування

 • У 2015 році твіттер почав розвивати здатність додавати опитування до твітів. Опитування відкриті до 7 днів, а виборці не ідентифікуються особисто. До опитування необхідно додати від двох до чотирьох варіантів відповіді, кожен з яких має бути до 25 символів.

Популярні теми

 • Слово, словосполучення або тема, згадані більш високими темпами, ніж інші, називають «популярною темою». Тенденційні теми стають популярними як за спільними зусиллями користувачів, так і через подію, що спонукає людей говорити про певну тему. Ці теми допомагають твіттеру та його користувачам зрозуміти, що відбувається у світі, і що таке думка людей.
 • Традиційні теми іноді є результатом узгоджених зусиль і маніпуляцій з боку претендентів і підлітків фанів певних знаменитостей або культурних явищ, зокрема музиканти, такі як Lady Gaga (відомі як Little Monsters), Джастін Бібер (Beliebers), Rihanna (Rih Navy) та One Direction (Directioners), і новітні серії Сутінки (Twihards) і Гаррі Поттера (Potterheads). В минулому Twitter змінив алгоритм тренду, щоб запобігти маніпуляціям цього типу з обмеженим успіхом.
 • Вебінтерфейс Twitter показує список популярних тем на бічній панелі на домашній сторінці разом із спонсорським вмістом .
 • У твіттері часто трактують цензори хештеґів, які, як стверджують, є образливими або образливими. Twitter цензує хештеги #Thatsafrican і #thingsdarkiessay після того, як користувачі скаржаться на те, що вони знайшли хештеґи образливими. Існують твердження, що Twitter вилучив #NaMOinHyd з списку трендів і додав інтерактивний хеш-тег, який підтримував індійський національний конгрес.

Перевірка облікових записів

 • У червні 2009 року після того, як він був підданий критиці Кані Уест і поскаржився Тоні Ла Русса на несанкціоновані облікові записи під керуванням імплікаторів, Twitter розпочав програму «Verified Accounts». Twitter заявив, що обліковий запис із верифікаційним знаком вказує на те, що «ми контактували з особою чи юридичною особою, яку представляє обліковий запис і підтверджуємо, що вона схвалена». Після бета-періоду, Twitter заявив, що компанія «активно перевіряє облікові записи на постійній основі, щоб користувачам було легше знайти тих, кого вони шукають», і що вони «не приймають запити для перевірки з боку широкої громадськості».
 • У липні 2016 р. Твіттер оголосив про публічний процес подання заявки на підтвердження статусу облікового запису, «якщо це визнано, що він відповідає інтересам суспільства», і що перевірка «не означає підтвердження». Починаючи з Листопад 2017 року Twitter продовжував відмовляти в перевірці Джуліана Ассанжа, незважаючи на його прохання. У листопаді 2017 року компанія призупинила процедуру верифікації та оголосила про плани уточнити її у відповідь на реакцію після того, як білий націоналіст Джейсон Кесслер підтвердив свій обліковий запис на Twitter.
 • Підтверджений статус дозволяє отримати доступ до деяких функцій, недоступних для інших користувачів, наприклад, перегляд новин лише інших підтверджених облікових записів.
 • У прямому ефірі потоку 8 березня 2018 року на Periscope Twitter, Дорсі обговорив ідею дозволити будь-якому користувачеві отримати підтверджений обліковий запис. «Метою є відкрити перевірку всім, і зробити це таким чином, щоб це було масштабоване, де [Twitter не є способом]», сказав Дорсі. «І люди можуть перевірити більше фактів про себе, і ми не повинні бути суддею або передбачати будь-який упередження з нашого боку».

Блокування

Twitter

На початку червня 2021 року Федеральний уряд призупинив на невизначений термін діяльність служби мікроблогів і соціальних мереж Twitter в Нігерії. Заборона послідувала відразу після того, як Twitter видалив твіт президента Мухаммаду Бухарі. Суд Економічного Співтовариства західноафриканських держав (ЕКОВАС) заборонив владі Нігерії переслідувати користувачів Twitter. Соцмережа не працювала в країні сім місяців.[25] [26] [27][28][29][30][31]

У липні 2021 наглядові органи Узбекистану обмежили використання Twitter в країні через порушення закону Про персональні дані.[32] [33][34]

Облікові записи

У 2021 році Twitter заблокував обліковий запис експрезидента США Дональда Трампа після осади Капітолія, звинувачуючи останнього у підбурюванні своїх прихильників до насильства. Адвокати Трампа подали клопотання до окружного суду США в Майамі, вимагаючи винесення попередньої судової заборони проти Twitter і його генерального директора Джека Дорсі.[35][36][37][38]

У липні 2021 року Twitter заблокував новий акаунт білоруського опозиційного журналіста Романа Протасевича. Причина блокування невідома, однак незалежні ЗМІ підозрювали, що його ведуть під контролем білоруських силовиків. Відновити обліковий запис вдалося завдяки спілкуванню з техпідтримкою Twitter.[39][40][41][42]

Див. також

Примітки

 1. Jack Dorsey confirmé aux commandes de TwitterEurope 1, 2015.
 2. Twitter Shifting More Code to JVM, Citing Performance and Encapsulation As Primary Drivers — 2011.
 3. Contact Us. Архів оригіналу за 11 березня 2012. Процитовано 28 лютого 2012.
 4. Investor Fact Sheet
 5. Peter Kafka (3 квітня 2012). Twitter Expands European Business. All Things D. Процитовано 3 квітня 2012.
 6. Michael Arrington Jul 15, 2006 (15 липня 2006). Odeo Releases Twttr. Techcrunch.com. Архів оригіналу за 11 березня 2012. Процитовано 18 вересня 2010.
 7. Твіттер відстежить всі натискання на посиланнях
 8. Кількість користувачів твіттера досягла 200 мільйонів/
 9. Дохід твіттера в 2010 році. Архів оригіналу за 6 червня 2014. Процитовано 26 січня 2015.
 10. Giving you more characters to express yourself. Процитовано 20 грудня 2017.
 11. Student «Twitters» his way out of Egyptian jail. CNN. Архів оригіналу за 11 березня 2012. Процитовано 25 квітня 2008.
 12. Twitter Saves Man From Egyptian Justice. TechCrunch. Архів оригіналу за 11 березня 2012. Процитовано 16 квітня 2008.
 13. Ющенко заведет мини-блог Архівовано 27 лютого 2009 у Wayback Machine., Фокус(рос.)
 14. @YuliaTymoshenko
 15. Тимошенко завела Твіттер. Пише прямо з Генпрокуратури, Українська правда
 16. Звіт про українську блогосферу (станом на осінь 2011 року) запис у блозі від 19.11.2011
 17. Українізація Твіттера. Крізь терни до зірок.
 18. Twitter дозволив своїм співробітникам нескінченно працювати віддалено. РБК-Украина (рос.). Процитовано 12 травня 2020.
 19. Reporter, Alex Kantrowitz BuzzFeed News. Twitter Will Allow Employees To Work At Home Forever. www.buzzfeednews.com (англ.). Процитовано 12 травня 2020.
 20. Хакери зламали Twitter-акаунти Маска, Гейтса, Байдена і Обами: обіцяли роздавати біткойни. РБК-Украина (рос.). Процитовано 16 липня 2020.
 21. Hackers took over Twitter after 'a coordinated social engineering attack' on employees. Protocol (англ.). 15 липня 2020. Процитовано 16 липня 2020.
 22. Атака на акаунти відомих людей: у Twitter назвали причину. РБК-Украина (рос.). Процитовано 19 липня 2020.
 23. Ірландія оштрафувала Twitter на 450 тисяч євро за витік даних. РБК-Украина (рос.). Процитовано 15 грудня 2020.
 24. 24tv.ua. Завтра Клімкін дасть твіттерв’ю. Телеканал новин 24. Процитовано 30 вересня 2016.
 25. У Нігерії після семимісячного блокування запрацював Twitter (укр.). 13 січня 2022. Процитовано 11 лютого 2022.
 26. Adebayo, Abisola (22 червня 2021). ECOWAS court restrains FG from imposing sanctions on Twitter, others. TV360 Nigeria (en-GB). Процитовано 11 лютого 2022.
 27. У Нігерії заблокували Twitter: соцмережа видалила твіт президента. РБК-Украина (рос.). Процитовано 11 лютого 2022.
 28. CNN, Nimi Princewill, and Stephanie Busari. Nigeria bans Twitter after company deletes President Buhari's tweet. CNN. Процитовано 11 лютого 2022.
 29. Нігерія призупинила роботу Twitter і ліцензує діяльність соцмереж. РБК-Украина (рос.). Процитовано 11 лютого 2022.
 30. Африканський суд заборонив владі Нігерії переслідувати тих, хто користується Twitter. РБК-Украина (рос.). Процитовано 11 лютого 2022.
 31. FG Suspends Twitter’s Operations in Nigeria – Nigerian Television Authority | Africa's Largest Network (амер.). Процитовано 11 лютого 2022.
 32. Узкомнадзор.
 33. «Узкомназорат» ограничил доступ к ряду соцсетей. Газета.uz (ru-UZ). 2 липня 2021. Процитовано 11 лютого 2022.
 34. Узбекистан обмежив роботу соцмереж: користувачі скаржаться на проблеми з Twitter і TikTok. РБК-Украина (рос.). Процитовано 11 лютого 2022.
 35. Twitter остаточно заблокував акаунт Трампа. Які будуть наслідки?. BBC News Україна (укр.). Процитовано 11 лютого 2022.
 36. Трамп вирішив судитися з Facebook та Twitter через блокування сторінок. РБК-Украина (рос.). Процитовано 11 лютого 2022.
 37. Трамп намагається відновити свій аккаунт Twitter через суд. РБК-Украина (рос.). Процитовано 11 лютого 2022.
 38. Welle (www.dw.com), Deutsche. Twitter безстроково заблокував акаунт Дональда Трампа | DW | 09.01.2021. DW.COM (uk-UA). Процитовано 11 лютого 2022.
 39. https://twitter.com/protas_by. Twitter (укр.). Процитовано 11 лютого 2022.
 40. Twitter заблокував новий акаунт Протасевича. РБК-Украина (рос.). Процитовано 11 лютого 2022.
 41. Twitter відновив заблоковану сторінку Протасевича. РБК-Украина (рос.). Процитовано 11 лютого 2022.
 42. "Читаю все, що захочу": Twitter розблокував акаунт Романа Протасевича. ФОКУС (укр.). 12 липня 2021. Процитовано 11 лютого 2022.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.