Сукхаваті
Сукхаваті (санскр. सुखावती, Sukhāvatī IAST; яп. 極楽, ごくらく, ґокураку, «[земля] неймовірної радості»[1]) — у буддизмі магаяни світ щастя і радості, яким керує будда Амітабга і де мешкають бодгісатви. Іноді перекладається як «буддійський рай».
Короткі відомості
Згідно традиційного буддійського опису, Сукхаваті знаходиться на Заході, за десятки тисяч світів від світу людей. Ця земля безмежна і самодостатня, в ній немає мук і страждань, а панує лише мир і радість. Світ з'яв проявляється у Сукхаваті в образі людей і богів, між якими немає докорінних відмінностей. Демони, голодні духи, асури і тварини у цьому світі відсутні.
Ґрунт і вода в Сукхаваті благородні, а всі споруди сотворено із «восьми коштовностей»: золота, срібла, коралів і коштовних каменів. Мешканці цього світу — бодгісатви вищого рівня, які там же досягають просвітлення. Вони живуть «невимірно довго» і насолоджуються безмежним щастям. Сукхаваті було сотворено Буддою Амітабгою, аби прискорити шлях істот до просвітлення. [2]
Сукхаваті займає одне з головних місць у буддійському Вченні Чистої Землі, згідно з яким віра у рятівну силу Амітабги дає віруючому змогу перенародитися у цьому «раю».
Примітки
- Інші назви китайською і японською: 西方浄土, «чиста земля заходу»; 極楽安養浄土, «чиста земля неймовірної радості і спокою»; 極楽界, «світ неймовірної радості», 極楽浄土, «чиста земля неймовірної радості»
- За легендою Амітабха, коли він ще був бодхісатвою на ім'я Дхармакара, дав обітницю створити такий світ після досягнення ним стану будди.
Джерела та література
- (рос.) Торчинов E.A. Введение в буддологию. Курс лекций. — Санкт-Петербург: Санкт-Петербургское философское общество, 2000.- 304 с. ISBN 5-93597-019-8 (C.168-207)Лекция 9. Буддизм в Китае и на Дальнем Востоке
Посилання
- Сукхаваті. Чиста земля будди[недоступне посилання з липня 2019] (рос.)
- Сукхаваті // Міфологічний словник (рос.)