Сумах оцтовий

Сума́х оцтовий[2], сумах коротковолосий[3], сумах волосистий, або оцтове дерево[3] (Rhus typhina) — вид квіткових рослин родини анакардієвих (Anacardiaceae).

Сумах оцтовий
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Сапіндоцвіті (Sapindales)
Родина: Фісташкові (Anacardiaceae)
Рід: Сумах (Rhus)
Вид:
Сумах оцтовий (R. typhina)
Біноміальна назва
Rhus typhina
Синоніми

Rhus hirta

Поширення

Батьківщиною рослини є східні райони Канади та США. Поширений від острова Принца Едуарда, Квебеку, Онтаріо та Вісконсіна, на південь через Мічиган та Іллінойс, до південних штатів Теннесі, Алабами та Джорджії. Як декоративна рослина, вид широко культивується у помірних регіонах по всьому світі.

Опис

Невелике дерево (9-12 м заввишки). Пагони світло-бурого кольору, товсті, пориті густими м'якими червонуватими залозками. Листки темно-зеленого кольору. Розташування листків почергове, довжина до 50–60 см; непарноперисті — складаються з 10–30 листочків, продовгувато-лацентної форми, до верху загострені, по краю дрібнопильчаті, розташовані на коротких опушених черешках. Дводомна рослина. Маточкові квітки зеленувато-жовті, в густих волотях, завдовжки 10–20 см, тичинкові — у більших, але менш густих волотях, червоного кольору. Плоди — кулясті кістянки, густо покриті червоними волосками.

Росте на узліссях лісів і пустирях. Цвіте в червні-липні. Плоди дозрівають в серпні-вересні і залишаються на кущах у червонувато-коричневих волотях до весни. Починає цвісти і плодоносити на четвертому-п'ятому році життя. Через 15–20 років рослина відмирає.

Використання

Дерево вирощують як декоративну рослину. Культивують у садах і парках. Деревина щільна, з гарним візерунком, іде на столярні і токарні вироби. Плоди раніше використовувались для підкислення виноградного оцту (звідки і назва дерева); використовують для виготовлення напоїв. У листках і корі містяться таніни.

Примітки

  1. Stritch, L. (2018) Rhus typhina: інформація на сайті МСОП(версія 2020.2) (англ.) 9 серпня 2020
  2. Rhus typhina // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. https://leksika.com.ua/14960403/ure/otstove_derevo

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.