Сурамі

Сура́мі (груз. სურამი) селище міського типу (даба, від 1925) у Хашурському муніципалітеті Грузії.

населений пункт, даба (1925)
Сурамі
груз. სურამი
Основні дані
42°01′10″ пн. ш. 43°33′45″ сх. д.
Країна  Грузія
Мхаре Шида-Картлі
Муніципалітет Хашурський d
Горійський повітd


Висота над р.м. 740 м
Населення 7492 осіб (2014)
Часовий пояс UTC+4
Поштовий індекс ? пошук (Пошта Грузії)
Місцева влада
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 611809
Відстань
До центру краю
До Тбілісі
Карта
Сурамі
Сурамі (Грузія)
Сурамі
Сурамі (Шида-Картлі)

 Сурамі у Вікісховищі

Сурамі знаходиться біля південного підніжжя Ліхського хребта, який розділяє Грузію на західну і східну частину, сполучено з райцентром Хашурі залізничною лінією.

Гірський кліматичний і бальнеологічний курорт заснований у 1928 році. Входить до Боржомі-Бакуріанської групи курортів. Сульфідні мінеральні води.

Історія

Залишки Сурамської фортеці

Поселення на місці Сурамі існувало ще за часів бронзової доби. Пліній Старший згадує на кордоні Колхіди та Іберії пункт Surium, ймовірно, що ототожнюється з Сурамі. В середні віки (XII—XIII) розташоване біля стратегічно важливого Сурамську перевалу селище було перетворено в могутню фортецю, що досі є головною визначною пам'яткою цих місць. Легенда про створення фортеці, викладена письменником Даніелом Чонкадзе (1830—1860), втілена у відомому фільмі Сергія Параджанова «Легенда про Сурамську фортецю» (1984).

У XII—XV століттях Сурамі володіли можновладці (Еріставі), які взяли прізвище Сурамелі. У XVII—XVIII століттях фортеця була укріплена заново і використовувалася під час боїв князя Гіві Амилахварі з персами, а потім була базою росіян в Російсько-турецьку війну 1768—1774 років. Після приєднання Грузії до Російської імперії (1801) Сурамі стало розвиватися як кліматичний курорт. З 1926 — селище міського типу.

Є кілька санаторіїв. За радянських часів в Сурамі були склотарний, винний та консервний заводи, видобували кварц.

В 1872 через Сурамі прокладено залізницю. На захід від станції Сурамі є Сурамський перевал, через який поїзди проходили з паровозами штовхачами. З 1890 року в результаті відкриття Сурамського тунелю, побудованого в іншому місці, станція Сурамі стала тупиком. З 2012 року пасажирський рух по станції Сурамі повністю припинено.

Туристичні цікавинки

Залишки Сурамської фортеці (13 століття). Ітрійський монастир (17 століття).

Пам'ятник (скульптор Тамара Абакелія) і будинок-музей Лесі Українки, яка кілька років жила і померла в Сурамі. 19 липня (1 серпня) 1913 тут у віці 42 років скінчилося її життя.

В селищі печуть назукі — солодкий хліб із родзинками.

Примітки

    Література

    • Географический энциклопедический словарь. — 2-е издание. — М., 1989. — С. 459.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.