Суховії в Україні

Суховії в Україні — сухі гарячі вітри, що супроводжуються високою температурою (понад 25°С) та значно зниженою відносною вологістю повітря (нижче за 30 %).

Суховії часті (від 15 до 24 днів на рік) на півдні та південному сході України і на Передкавказзі.

Вони викликають у рослин порушення водного режиму й обміну речовин, що призводить до зниження врожаю сільськогосподарських культур. Суховії найнебезпечніші у червні, коли наливається зерно.

Від суховіїв слід відрізняти пилові бурі (чорні бурі), які видувають на весні родючий ґрунт; сильні пилові бурі були в Україні у квітні 1928 й у березні-квітні 1960. Саме пилові бурі спостерігалися в багатьох областях України, у тому числі північних, навесні 2020 р., після малосніжної зими 2019—2020 рр. і численних лісових пожеж[1].

Надмірне розорювання цілинних земель (серед ін. у 1950-х pp. на Передкавказзі і в Сер.-Азійському степ. краю) спричиняє поширення пилових бур.

Суховії спостерігаються в Україні переважно в антициклональну погоду.

Методи боротьби з суховіями: виведення посухостійких сортів, зрошення, насадження полезахисних лісосмуг тощо.

Останнім часом в Україні спостерігається посилення негативного впливу суховіїв[2]. Експерти обговорюють зв'язок цього явища з глобальним потеплінням[3].

Література

Посилання

  1. «Пилова буря в Києві була першою за кілька десятиліть — ДСНС», Слово і діло, Київ, 17 квітня 2020 р. Процитовано 20 квітня 2020 р.
  2. Сергій Яновський «Час вигрібати пісок. На Херсонщині у фермера пустеля Олешківські піски забрала врожай.», Голос України, Київ, 17 грудня 2019 р.
  3. Татарчук О. Г., Барабаш М. Б. «Дослідження просторово-часового розподілу суховіїв на території України в умовах сучасного клімату», Наукові праці Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту: Зб. наук. пр. — 2007. — Вип. 256. — С. 140—154. — Бібліогр.: 13 назв. — укр.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.