Сюнь Юе

Сюнь Юе (荀悅, 148 209) — китайський філософ, канонознавець, історик часів династії Хань.

Сюнь Юе
Псевдо Сюнь Чжунюй
Народився 148(0148)
Ін'ін області Інчуань
Помер 209(0209)
Підданство династія Хань
Національність китаєць
Діяльність філософ, історик
Знання мов китайська
Конфесія конфуціанство
Рід Сюнь
Батько Сюнь Цзянь

Життєпис

Народився у 148 році у м. Ін'ін області Інчуань (сучасне Сюйчан провінції Хенань). Був нащадком конфуціанського мислителя Сюнь-цзи. Після смерті батька Сюнь Цзяня родина опинилася у скруті. Тим не менше Сюнь Юе зумів отримати гарну освіту, здобув енциклопедичні знання. Після цього його прийнято на державну службу, зробив гарну кар'єри при Цао Цао. Помер у 209 році.

Творчість

Філософія

Основний твір — «Шень цзянь» («Звернення до дзеркала»). Був прихильником ідеї «природного» (цзижань) «взаємного реагування Неба і людини», що підкоряються одним і тим же природним законам, з якими людина покликана узгоджувати свою поведінку. Трактував поняття «дух» (шень) як не субстанціальний, а функціональний початок, властивий «[тілесній] формі» (сін); остання є «пневменним» утворенням, тоді як наявність «духу» обумовлює почуття любові і ненависті, радості і гніву. Вважав, що у людській «природі» з'єднані добре і зле спочатку. Поділяв думку Лю Сяна про те, що «природа» і «чуттєвість» людини не протистоять один одному як добро злу. Запропонував ідею «трьох категорій» (саньпінь) — трьох якісних рівнів людської «природи», з яких верхній і нижній незмінні відповідно у переважанні добра над злом. У свою чергу, кожен з цих рівнів має три градації. Якісний зріст людини зумовлений навчанням і здійсненням юридичного закону (фа), які співвідносяться як універсальні полярні сили — відповідно ян та інь, при цьому «доброта» формується за рахунок «навчання», а «зло» пригнічується за допомогою закону. Обидва засоби у соціально—політичнній сфері покликані сприяти в першу чергу добробуту народу і таким чином забезпечувати належну спрямованість його волі. Ідея Сюнь Юе про «три категорії» людської природи отримала розвиток у вченні Хань Юя.

Історик

Написав в наслідування «Цзо Чжуань» з використанням переробленого тексту «Хань шу» («Історія династії Хань») історичну працю «Хань цзи» («В пам'ять про династію Хань»).

Джерела

  • Chi-Yun Ch'En. Hsun Yueh and the Mind of Late Han China. A Translation of the Shen-chen with Introduction and Annotation. Princ., 1980.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.