Сятко

«Сятко»ерз. Іскра) — літературно-художній і громадсько-політичний журнал, що видається в Саранську. Публікації журналу виходять ерзянською мовою.

Сятко
Країна видання Росія
Періодичність виходу щомісяця
Мова ерзянська
Адреса редакції 430005, м. Саранськ, вул. Радянська, б. 22
Головний редактор Т.В. Разгуляєва
Засновано січень 1929
Наклад 510 примірників
Ціна 30,68 руб.
ISSN 0207-1894

Історія створення

Видається з січня 1929 року в Самарі, 1 раз на місяць. Рішення про видання журналу з сільськогосподарським ухилом для ерзян прийнято 5 квітня 1928 року на Всеросійській нараді партійних працівників за періодичним і неперіодичним мордовським друком. Перші номери «Сятко» вийшли в Самарі при активній допомозі мордовської секції Середньо-Волзького обкому партії. У січні 1930 року, в зв'язку з створенням Мордовської автономної області, часопис почав видаватися в Саранську.

У відповідності з рішенням ЦК ВКП(б) від 26 червня 1941 року на засіданні бюро Мордовського обкому ВКП(б) від 5 липня 1941 року запропоновано Союзу письменників Мордовської АРСР до особливої вказівки припинити видання журналу «Сятко».

З січня 1946 року по травень 1956 року замість журналу видавався літературно-художній альманах «Изнямо» («Перемога»). З червня 1956 року журнал став виходити під назвою «Сурань толт» («Сурські вогні»). Первісну назва «Сятко» журналу повернуто в січні 1956 року. Журнал виходить 1 раз на 2 місяці, щомісячним виданням став з листопада 1991 року.

Засновниками журналу були: грудень 1990 року — Спілка письменників Мордовської АРСР, з січня 1991 року по травень 1999 року — Спілка письменників Мордовії і колектив редакції, з червня 1999 року по грудень 1999 року — Уряд Республіки Мордовія і колектив редакції. З січня 2000 року засновником «Сятко» є Уряд Республіки Мордовія.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 6 березня 1979 року за заслуги і розвиток літератури і активну участь у вихованні трудящих журнал нагороджений орденом «Знак Пошани».

На сьогоднішній день головний редактор журналу — Т .В. Разгуляєва, член Спілки журналістів Росії, заслужений діяч культури Республіки Мордовія[1].

Спрямування журналу

На сторінках журналу були опубліковані майже всі основні твори ерзянських письменників. Тут роблять свої перші кроки й молоді літератори.

Публіцистичні й науково-популярні матеріали, що публікуються в журналі, присвячені життю, історії, культурі, побуті ерзян та інших фіно-угорських народів. Основні рубрики: «Проза. Поезія», «Драматургія», «Нарис», «Публіцистика», «Критика», «Література й життя», «Національні традиції», «Нові імена», «На допомогу вчителям», «Семе» (сатира та гумор). У рубриці «Наші гості — фіно-угорські письменники» публікуються твори поетів, прозаїків та публіцистів з Угорщини, Фінляндії, Естонії, Удмуртії, Карелії, республік Комі, Марій Ел та ін.

Журнал «Сятко» є ланкою, що пов'язує ерзян, які проживають не лише в Республіці Мордовія, а й далеко за її межами. Він є обличчям ерзянської літератури й ерзянського народу в цілому.

Див. також

Примітки

  1. Издание Сятко. Інфоротор (рос.). 23.12.2011. Архів оригіналу за 17.06.2012.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.