Сівапітек

Сівапітеки (лат. Sivapithecus, «мавпа Шиви») — рід вимерлих приматів. Скам'янілі рештки тварин, приписуваних до даного роду, що датуються від 12,5 до 8,5 мільйонів років тому (міоцен), знаходили, починаючи з XIX століття, в горах Сівалік на території Індії та Пакистану. Будь-який з видів цього роду міг бути предком сучасних орангутанів.

† Сівапітек
?
Сівапітек

Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Клас: Ссавці
Ряд: Примати
Родина: Гомініди
Підродина: Гомініни
Рід: Сівапітек
Види
Sivapithecus indicus
Sivapithecus sivalensis
Sivapithecus parvada
Синоніми
Ramapithecus
Посилання
Вікісховище: Sivapithecus
EOL: 4454583
Fossilworks: 40898

Види

Рід Сівапітек відносять до триби понгіні (Pongini), підтриби сівапітецина (Sivapithecina). В даний час виділяють три види. Останки виду Sivapithecus indicus датуються від 12,5 до 10,5 мільйонів років тому. S. sivalensis жив від 9,5 до 8,5 мільйонів років тому. У 1988 році був відкритий і описаний третій, значно більший вид S. parvada (датований близько 10 мільйонів років тому).

У 1982 році Девід Пілбім опублікував опис важливої викопної знахідки — більшої частини лицевої кістки і щелепи сівапітека. Зразки відзначалися великою схожістю з черепом орангутана, що підтверджувало теорію близькості сівапітека до орангутана, люфенгпітека, хорапітека. Також, можливо, що сівапітек був нащадком роду грифопітек (Griphopithecus).

У 1990 році на плато Потвар на північ від Соляного хребта в Пакистані була знайдена тазова кістка жіночої особини Sivapithecus indicus, котра мала має поперековий індекс (відношення ширини попереку до її передньо-заднього діаметра) менше 100 - як у мавпових.

Жіночих особин цього роду довгий час помилково виділяли в рід рамапітек (Ramapithecus).

Опис

Sivapithecus досягав довжини близько 1,5 м, подібно до нинішнього орангутанга. У багатьох відношеннях він нагадував шимпанзе, але його обличчя було ближчим до обличчя орангутанга. Форма його зап'ястка і загальні пропорції тіла дають можливість припускати, що значну частину свого життя він проводив на землі, а також і на деревах. У нього були великі собакоподібні зуби і масивні моляри, що передбачає раціон з переважанням відносно твердої їжі, такої як насіння та трави саванни.

Література

  • Kelley, Jay. 2002. The hominoid radiation in Asia. In Hartwig, W. (ed.) The Primate Fossil Record, Cambridge University Press, pp. 369–384.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.