Табула (гра)

Табула (середньогр.: τάβλη, дошка)[1] — греко-римська гра на спеціальній дошці. Її вважають прямою попередницею сучасних нардів.

Середньовічне зображення гравців у табулу 13-го століття (Карміна Бурана)

Історія

Гра τάβλη (табула), у якій зіграв візантійський імператор Зенон у 480 н. е., а записав Агафій приблизно в 530 році н. е. Зенон (червоні) дуже невдало кинув кубики: 2, 5 і 6, і був змушений виставити вісім шашок по одній. А згідно з правилами суперник може побити такі окремі шашки. Див. «Гра Зенона в τάβλη» Роланда Дж. Остіна[2].

Згідно з Etymologiae Ісидора Севільського, табулу вперше винайшов грецький солдат Троянської війни на ім'я Алеа[3][4]. Найдавніший збережений опис «τάβλη» наведений в праці Агафія (VI ст. н. е.), що присвячена візантійському імператорові Зенону (бл. 474—475; 476—491). Він описує гру, в якій позиція Зенона змінюється від сильної до дуже слабкої після невдалого кидка кубиків[2]. За цим описом у XIX ст. Бек де Фукуре зміг реконструювати правила гри[2][5]. У гру грали на дошці, яка майже ідентична дошці для сучасних нардів з 24 пунктами, по 12 з кожного боку[2]. Двоє гравців мали по 15 шашок і рухали їх у протилежних напрямках навколо дошки, відповідно до кидків трьома кубиками[2][5]. Суперник міг побити шашки, які стояли на дошці по одній[2]. Побиття такої шашки, введення її знову в гру та утримання від ходу мали ті самі правила, що й нині. Однією відмінністю від сучасних нард було використання третього кубика, і другою — введення в гру шашок з-за меж дошки, а не з першого пункту.

В описі Агафія імператор Зенон мав білі шашки (на малюнку червоні), сім шашок на одному пункті, по дві на трьох пунктах і по одній на двох. Зенон кинув три кубики і на них випали 2, 5 і 6. Як і в нардах, Зенон не міг пересувати шашки на пункти, зайняті двома або більше шашками суперника. Був єдиний спосіб використати всі три шашки — розбити всі три групи, що складались із двох шашок, і таким чином зробити їх вразливими перед ходом суперника[2][6].

Табула, найімовірніше, з'явилась в результаті розвитку гри Ludus Duodecim Scriptorum, в якій був іще один ряд пунктів посередині[5].

Слово «τάβλη» досі використовують для позначення нард у Греції[7], а також у Туреччині (як тавла) і в Румунії (як table); в цих країнах нарди залишаються популярною грою на міських майданах і в кафе.

Література

Примітки

  1. Rich, 1881, p. 641: "TAB'ULA (πλάξ, σανίς, πίναξ). A plank or board..."
  2. Austin, 1934, pp. 202–205.
  3. Lapidge & O'Keefe, 2005, p. 60.
  4. Barney et al., 2006, XVIII.lx–lxix.2 (p. 371): "lx. The gaming-board (De tabula) Dicing (alea), that is, the game played at the gaming-board (tabula), was invented by the Greeks during lulls of the Trojan War by a certain soldier named Alea, from whom the practice took its name. The board game is played with a dice-tumbler, counters, and dice."
  5. Austin, 1935, pp. 76–82.
  6. Bell, 2012, pp. 33–35.
  7. Koukoules, 1948, pp. 200–204.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.