Таджикфільм

АТ «Таджикфільм» (тадж. Тоҷикфилм) — таджицька державна кіностудія художніх, документальних та анімаційних фільмів, розташована у столиці країни місті Душанбе.

Таджикфільм
Тоҷикфилм
Тип АТ
Галузь кінематограф
Засновано 1930 рік
Штаб-квартира  Таджикистан: Душанбе
Територія діяльності Таджикистан
Продукція ігрові та документальні фільми
www.tajikfilm.tj

У 193861 роки студія офіційно називалась Сталінабадська студія художніх фільмів, а від 1961 року кіностудія «Таджикфільм».

З історії кіностудії

У 1930 році Вища Рада народного господарства Таджицької РСР присвоїла маленькій кінолабораторії нове найменування «Таджиккіно», що власне і прийнято вважати започаткування Таджицької кіностудії. Тодішня студія знімала хроніку та випускала документальні стрічки.

Таджицький національний кінематограф пройшов тривалий і складний етап становлення і розвитку. На початку 1930-х років, крім хронікальних і документальних фільмів у Таджикистані почали знімати й художні стрічки. Від 1935 року студія почала випускати звукові фільми.

У 194143 роках студія тимчасово об'єдналась з Московською кіностудією «Союздитфільм».

Одними з перших режисерів таджицького кінематографу були Каміл Ярматов і Борис Кімягаров. Наприкінці 1960-х років свої фільми створювали Марат Арипов, Сухбат Хамідов, Маргарита Касимова (учениця українського метра О. П. Довженка), Анвар Тураєв, згодом Валерій Ахадов і Батур Арабов. Тоді ж формувалась молода таджицька національна кінорежисура. До плеяди яскравих таджицьких акторів повоєнного часу належать: Махмуд Вахідов, Ато Мухамеджанов, Гурмінч Завкибеков, Сайрам Ісаєва, Хашим Гадоєв тощо[1].

У 1990-ті, точніше від 1993 року «Таджикфільм» не зняла жодного фільму. Кіностудія, що як і раніше, лишалася і лишається державною, лише була перетоврена на акціонерне товариство, виживала винятково за рахунок міжнародних замовлень — тут знімали відеофільми та відеоролики. За десятиліття, 2003 року кіностудія зняла стрічку «Статуя кохання», що стала відновленням діяльності[2].

У грудні 2005 року в Таджикистані прийнято Закон РТ «Про кіно», що передбачає фінансування з державного бюджету мінімум одного фільму щороку (кошторис на рівні 100 тисяч доларів)[3].

У 2005 році «Таджикфільм» приступив до зйомок масштабної кіноепопеї «Шамсиддин Шохин» — про життя таджицького класика.

Кінопродукція

Більшість фільмів «Таджикфільму» на сучасну тему було знато наприкінці 1950 — на початку 1960-х років. У 1962 році був знятий перший таджицький детектив «Операция «Кобра». На рубежі 1970-х років на «Таджикфільмі» активно знімали дитячі та юнацькі фільми. Кіностудія також відома своїми кінопостановками таджицького національного фольклору та епосу.

Відомі фільми

Виноски

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.