Талевий блок
Талевий блок (англ. travelling (tackle) block; нім. Flaschenzugblock m) — різновид блока, рухома частина талевої системи, зокрема поліспаста або система рухомих роликів.
Талевий блок — це рухома частина талевої системи при спуско-підіймальних операціях. Талевий блок складається з двох з'єднаних між собою зварних щік. У щоках нерухомо закріплена вісь, на якій на роликових вальницях установлені канатні шківи (рис.).
У талевому блоці число шківів на одиницю менше, ніж в парному з ним кронблоці. На відміну від кронблока талевий блок не сприймає навантажень від натягу ходової (закріпленої на барабані лебідки) і нерухомою (закріпленої до основи вежі) струн каната, тому вантажопідйомність його менша, ніж кронблока.
Талеві блоки всіх типорозмірів конструктивно відрізняються один від одного лише числом канатних шківів.
Поєднання пересувного блока, кронблока і троса бурової лінії дає можливість піднімати вантажі в сотні тисяч фунтів. На великих бурових установках, при підйомі і опусканні вантажів, лінійне навантаження в понад мільйон фунтів (приблизно 500 т) не є рідкістю.
Див. також
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.
- Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу. Тт. 1-2, 2004—2006 рр. 560 + 800 с.
- Войтенко В. С., Вітрик В. Г., Яремійчук Р. С., Яремійчук Я. С. Технологія і техніка буріння. Узагальнююча довідкова книга. — Львів — Київ, 2012. — С. 10 — 15.
- Орловський В. М., Білецький В. С., Вітрик В. Г., Сіренко В. І. Бурове і технологічне обладнання. Харків: Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова, НТУ «ХПІ», ТОВ НТП «Бурова техніка», Львів, Видавництво «Новий Світ — 2000», 2021. — 358 с.