Тампонажний розчин
Тампонажний розчин (рос. раствор тампонажный; англ. disperse grouting, cement plug, backfill mud, нім. Abdichtungsspülung f) –
- 1) Складна багатокомпонентна дисперсна система на основі води і тампонажного матеріалу з різними добавками, призначена для тампонування різних каналів у свердловині (простору між обсадною колоною труб і стінкою гірських порід) і в пласті (тріщин пласта). Залежно від добавок існують багато різних Т.р.
- 2) Водна суспензія портландцементу (чи інших матеріалів) з необхідними додатками, яка застосовується для кріплення свердловин, кріплення привибійної зони пласта, ізоляції припливу пластової води. Син. — цементний розчин.
Загальний опис
Про придатність тампонажного розчину для цементування конкретного інтервалу свердловини судять за сукупністю його характеристик: густині, прокачуваності, термінам загустіння і схоплювання (час очікування затвердіння цементного розчину — ОЗЦ), седиментаційною стійкістю, реологічних властивостях, водовіддачею, проникністю і властивостям каменю з нього, міцності каменю, характеру і рівномірності об'ємних змін при твердінні, корозійною, температурною і морозостійкістю каменю, здатністю створювати практично непроникний зв'язок з обсадною колоною і навколишніми гірськими породами.
В Україні створено новий конкурентоздатний клас тампонажних композицій (обважнені безусадкові тампонажні матеріали) із використанням як компонентів золи виносу ТЕС, обважнювача і суперпластифікатора[1].
ТАМПОНАЖНИЙ КАМІНЬ
Затверділий тампонажний розчин, що утворюється в заколонному просторі свердловини при її кріпленні.
Див. також
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.
- Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довілник з нафти і газу. — тт. 1-2. К.: Міжнародна економічна фундація. 2004—2006 рр.
- Орловський В. М. Тампонажні матеріали, що розширюються при твердінні: (монографія)/В. М. Орловський. — Полтава: ПолтНТУ, 2015. — 129 с.
- Горський В. Ф. Тампонажні матеріали і розчини / В. Ф. Горський. — Чернівці — 2006—524 с.