Тарбагатай (гори)

Тарбагатай (каз. Тарбағатай) — гірський хребет на сході Казахстану на кордоні з Китаєм, між озерами Алаколь і Зайсан. Довжина близько 300 км, висота до 2992 м (гора Тастау). Складений сланцями, вапняками, пісковиками, гранітами. Північний схил пологіший за південний, пасмо пласкувате (гольці). У вапняках розвинений карст. Схили розчленовані ущелинами.

Тарбагатай
монг. ᠲᠠᠷᠪᠠᠭᠠᠲᠠᠢ ᠨᠢᠷᠤᠭᠤ

47°07′47″ пн. ш. 82°31′45″ сх. д.
Країна  Казахстан і  КНР
Тип гірський хребет
Висота 2992 м
Ідентифікатори і посилання
Тарбагатай
Тарбагатай (Казахстан)
 Тарбагатай у Вікісховищі

Нижні частини схилів зайняті напівпустелями і степами. Деревина рослинність по долинах річок. На південному схилі серед степів — чагарники.

Етимологія

Назва Тарбагатай походить з монгольської мови: (тарбаган або тарвага — бабак", тай або тау — гори); дослівно — «гори, на якій багато бабаків».

Розташування

Західний кінець Тарбагатая знаходиться за 75 км на південний схід від міста Аягоз, звідси пасмо прямує SE близько 55 км до гори Сандиктас, далі прмує на схід по кордону Казахстан у і Китаю. Загальна довжина близько 300 км при найбільшій ширині — 55 км. Найвища точка Тарбагатая Тастау (2992 м).

Вважається також частиною гірської країни Саур — Тарбагатай.

Геологія

Плями вічного снігу зустрічаються тільки на північних схилах пасма, і то в незначній кількості. Підмурівок хребта складається з граніту, місцями зі штоками діориту, яшми; Глинистий сланець зустрічається тільки на деяких вершинах, між іншим, і на Тастау. Вельми поширений тальковий сланець і кристалічний вапняк. При підошві гори Маралшоки переважає порфір, у східному кінці Тарбагатая біля проходу Боргуссутай гори складаються з піщанику, а у витоку річки Себети з конгломератів.

Гідрографія

З Тарбагатая у сусідні долини стікають численні, хоча і невеликі річки. Між вершинами Маралшоки і Тастау, зливаючись з двох джерел, бере початок річка Урджар, прямуюча на південний захід і впадає в озеро Алаколь. В ущелині між Маралшоки і горою Саришоки прямує на південь річка Алет. На захід від вершини Сандиктас бере початок річка Теректи, що впадає в Урджар. Поблизу гори Саришоки знаходиться вершина південної долини річки Кизикти і північної долини річки Тамирсик, на схід від цих долин лежать 5 невеликих озер.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.