Таштагольський район

Таштагольський район (рос. Таштагольский район, шорськ. Тағлығ Шор, Гірська Шорія) — адміністративна одиниця Кемеровської області Російської Федерації.

Таштагольський район
Таштагольский район
Прапор Таштагольського району
Основні дані
Суб'єкт Російської Федерації: Кемеровська область
Утворений: 1939
Населення (2010): 28 559
Площа: 11446,02 км²
Густота населення: 4,52 осіб/км²
Населені пункти, округи та поселення
Адміністративний центр: місто Таштагол
Влада

Адміністративний центр — місто Таштагол.

Географія

Район розташований на півдні Кемеровської області, межує з Новокузнецьким районом і Междурєченським міським округом, а також з Алтайським краєм, республіками Алтай та Хакасія. Район лежить на території Гірської Шорії — області, що розташовується на стику хребтів південного Сибіру (Північно-Східного Алтаю, Кузнецького Алатау і Салаьрського кряжа). Основні річки: Кондома і Мрас-Су, також Тельбес, Мундибаш, Бель-Су.

Історія

Утворений 22 березня 1939 року виділенням з Гірсько-Шорського національного району Новосибірської області з центром у селі Таштагол. Друга частина території сучасного району входила в Новокузнецький і Кузедеєвський райони Кемеровської області.

З 26 січня 1943 року район — у Кемеровській області.

1 лютого 1963 року Таштагол став містом. Район скасували, а його населені пункти підпорядкували Таштагольській міській раді.

У 1983 році Таштагольський район був відновлений.

Населення

Населення — 28 559 осіб (без міста Таштагол).

Значна частина населення муніципального району проживає в місті Таштагол. Тут зосереджено 40,6 % населення. У міських поселеннях проживає 88,4 % населення, в сільських поселеннях — 11,6 % населення. Розселення в Таштагольському районі приурочено до Південно-Сибірської залізничної магістралі, яка сполучає з обласним центром, сусідніми областями, Красноярським краєм, забезпечує вихід на Транссибірську залізницю, а також до автодороги республіканського значення «Кемерово Новокузнецьк Кузедеєво Таштагол», що забезпечує зовнішні зв'язки з іншими територіями області.

Сформована в районі система розселення відноситься згідно з зонуванням території до рівномірно розосереджених типу, для якого характерна поселенська структура з середньою людністю населення 300 осіб, відстань між поселеннями 10—15 км, віддаленістю периферійних селищ від районного центру в середньому 30—60 км. Характерною рисою сільського розселення є нерівномірне розміщення населених пунктів територією муніципального утворення.

Національний склад

Росіяни, корінне населення шорці — 10 672 осіб, проживають також німці та українці. Значна частина населення живе в Теміртау, Шерегеші, Мундибаші.

Економіка

Теміртау
промисловість

Гірська: Казький рудник, Теміртау доломіт, Шерегеський рудник, Таштагольський рудник. Аглофабрика — Мундибаш. Лісові підприємства — північний схід району. Планується будівництво цементного заводу під Учуленом.

Сільське господарство

Овочі, вирощують на присадибних ділянках жителі селищ Каз, Теміртау, Мундибаш.

Ресурси

Велика частина району зайнята лісами сосни, сибірського кедри. Є залізні руди, золото.

Транспорт
  • Південно-Кузбаська вітка Західно-Сибірської залізниці, електричка Новокузнецьк — Ахпун, Новокузнецьк — Таштагол
  • Автобуси з Таштагола в Междуреченськ, Кемерово і Новосибірськ
  • Автобуси з Таштагола в селища
  • Автобуси з Новокузнецька в Теміртау, Каз і Мундибаш
  • Автобуси між селищами Теміртау, Каз і Мундибаш
  • Авіатранспорт
  • Будується дорога в Гірський Алтай та Хакасію.

Туризм

У Таштагольському районі активно розвивається туризм, проводяться сплави по Мрас-Су і Кондомі, піші та лижні маршрути по території району. Активно розвивається гірськолижний курорт Шерегеш.

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.