Театральна площа (Рівне)

Театра́льна пло́ща (також Театральний майдан) — одна із двох (разом із Майданом Незалежності) центральних площ міста Рівне.

У Вікіпедії є статті про інші площі з назвою Театральна площа
Театральна площа
Рівне
Назва на честь Рівненського музично-драматичного театру
Координати 50°37′12″ пн. ш. 26°14′45″ сх. д.
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа

Площа розташована між вулицями Соборною та Гетьмана Сагайдачного. Назва площі пов'язана із розміщеним на ній музично-драматичним театром.

Історія

Друга світова та Радянська окупація

Під час війни частину вулиці Соборної, де нині Театральна площа, розбомбили.

З 1941 по 1943 роки на місці будинку, що навпроти театру, була редакція газети «Волинь», де, зокрема, працювали Олена Теліга й Улас Самчук.

Під час німецької, а згодом — більшовицької окупації на площі здійснювали показові страти українських націоналістів нацисти та більшовики.

У 1945 році комуністи встановили на площі пам'ятник Сталіну. В новорічну ніч 1946–1947 року цей пам'ятник підірвали українські повстанці. А вже до ранку на той постамент комуністи поставили інший пам'ятник Сталіну, який перевезли з Будинку офіцерів.

У кінці 1950-х років здійснювалася інтенсивна забудова центральної частини міста. За проектом архітектора О. Крилової в 1960 році завершено спорудження Рівненського обласного музично-драматичного театру. Театр, розрахований на 800 глядачів, швидко став одним із центрів культурного життя міста. Тоді ж були побудовані три чотириповерхові будинки, які окреслили площу Театральну.

Незалежна Україна

На площі Театральній у 2004 році урочисто відкрито пам'ятник славетному краянину, письменникові Уласові Самчуку (автор пам'ятника — скульптор В. Шолудько). Також на фасаді готелю «Україна» встановлено меморіальну дошку з іменами восьми українських патріотів, страчених на цій площі в повоєнні роки під час сталінських репресій.

У 2007 pоці до трьох будинків, зведених у 1950-х роках, приєдналися сучасні будови, надавши центральній вулиці більше динамічності й експресії.

У 2010 реконструйовано Театральну площу і збудовано підземний торговельний центр «Центральний».

Сучасність

Нині центральною будівлею Театральної площі є Рівненський музично-драматичний театр, праворуч від якого розташовані пам'ятник Уласові Самчуку та меморіальна плита на місці розстрілів українських націоналістів росіянами й німцями. Також праворуч від театру стоїть готель «Україна». Навпроти театру — зупинка громадського транспорту й будинок, на місці якого була редакція газети "Волинь", про що свідчить відповідна меморіальна дошка.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.