Тель-Шикмона
Тель-Шикмона (івр. תל שקמונה) — стародавній тель (пагорб) і національний парк, розташований недалеко від моря на території сучасного міста Хайфа в Ізраїлі, на південь від району Бат-Галім.
Тель-Шикмона | |
---|---|
32°49′29″ пн. ш. 34°57′19″ сх. д. | |
Розташування: | Хайфа |
Країна | Ізраїль |
Тель-Шикмона у Вікісховищі |
Деякі зі знахідок на розкопках представлені громадськості в Національному морському музеї Хайфи. Поруч з Тель-Шикмона нині розташований Ізраїльський інститут океанографічних і лімнологічних досліджень.
Історія
Йосип Флавій у своїй книзі Юдейські старожитності, згадує Шикмона (Sycamine) як місце, де кораблі можуть зайти в зручну гавань, і де Птолемей Лафур під час вторгнення в Ерец-Ісраель вивів свою армію на берег[1]. Мішна, складена переважно 189 року до н. е., згадує область Шикмона як відому своєю різноманітністю культивованого зизифуса. Паломник з Бордо (Бордоський ітінерарій) у 333 році н. е. пройшов через Шикмону під час подорожі Святою Землею[2].
Археологія
Історія розкопок
Основні археологічні розкопки на телі й у візантійському місті на південь від нього провів археолог Й. Ельгавіш у 1960-70-х роках за дорученням Департаменту музеїв муніципалітету Хайфи.
Подальші розкопки проведено в 1990-х роках Управлінням старожитностей Ізраїлю і вони були зосереджені в східній частині візантійського міста, на захід від схилів гори Кармель, де розташований некрополь давнього міста. У 2010 році група з Інституту археології імені Зінмана при Хайфському університеті на чолі з доктором Майклом Ейзенбергом і доктором Шаєм Баром, який керував розкопками на самому телі, провели нову серію розкопок. Цілі проекту полягали в тому, щоб повторно розібрати розкопані археологічні комплекси на південь і схід від річки, раніше розкопаної Ельгавішем, розширити ці райони і провести великі роботи з консервації, щоб зберегти старожитності і представити їх публіці як частину національного парку Шикмона. Робота також була спрямована на вивчення стратифікації оповіді і створення точної хронологічної структури.[3][4]
Знахідки
Залишки на дату розпаду — від пізньої бронзи до пізньовізантійського періоду. Нижнє місто, на схід і переважно на південь від те́ля, датовано пізньоримським періодом — візантійським періодом. Донині не знайдено жодних залишків, датованих ранньоарабським періодом, що наводить археологів на висновок, що Шикмону покинуто до VII століття н. е.
Заповідник і національний парк
2008 року Шикмона оголошено природним заповідником на площі 1677 дунамів. Невелику територію (73 дунами) також оголошено національним парком.[5]
Примітки
- Josephus, Antiquities 13.12.3. Cf. Samuel Klein, Sefer Ha-Yishuv, vol. 1, Bialik Institute: Jerusalem 1939, p. 155, who identifies Sycamine with Shikmona near Old Haifa.
- «Itinerary from Bordeaux to Jerusalem — 'The Bordeaux Pilgrim' (333 AD)», trans. by Aubrey Stewart, London 1887, pub. in: Palestine Pilgrim's Text Society, vol. 1, p. 43
- Zinman Institute of Archaeology Shikmona Archaeological Project. Zinman Institute of Archaeology. Процитовано 17 квітня 2017.
- Zinman Institute of Archaeology Shikmona Archaeological Project poster. Zinman Institute of Archaeology. Процитовано 17 квітня 2017.
- Список национальных парков и заповедников Израиля (івр.). Управление природы и парков Израиля. Архів оригіналу за 7 жовтня 2009. Процитовано 27 вересня 2010.