Теологія визволення
Теоло́гія ви́зволення є контроверсійною формою, з погляду офіційних доктрин, теології, що зосереджується на Ісусі Христі «не лише як відкупителя, але й як визволителя пригноблених».
Виникнення теології визволення
Головним чином, розвиток теології визволення приписується католицькому священику в Перу Ґуставо Ґуттьєресу (Gustavo Gutiérrez), що було його відгуком на недолю вбогих. У 1971 році він написав працю «Теологія визволення», котра стала основним підручником такого руху. Ця тенденція набула широкого розголосу в Латинській Америці, як і в інших місцях, і до неї активно приєдналися також бразильські богослови Л. Бофф (Boff), К. Бофф та теолог Х. Ассман та ін.
Догматика
«Теологія визволення» здебільшого займається пошуками прогресивних шляхів розвитку, зокрема місцевих зразків соціалізму. При цьому теологи визволення рішуче виступають проти викривленого тенденційного тлумачення марксизму та соціалізму. Великі утопії минулого, з їхньої точки зору, і, перш за все, марксизм у «знятому» вигляді, будуть використані у новій життєздатній програмі тотальної емансипації людини. Пріоритет у цьому процесі «теологія визволення» віддає соціальній ролі релігії. Саме релігія, очищена від пережитків минулого, в поєднанні з конкретною історією та соціальною практикою людей, за переконанням теологів визволення, в змозі запропонувати людині сенс, заради якого варто жити та помирати.
Примітки
Література
- И.Р. Григулевич. «Мятежная» церковь в Латинской Америке. — Москва: «Наука», 1972.(рос.)
- H. Кочан. Теологія визволення // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.:Парламентське видавництво, 2011. — с.704 ISBN 978-966-611-818-2
- Н.Н. Поташинская. Революция в церкви? (Теология освобождения). Документы и материалы. — Москва: «Международные отношения». 1991. ISBN 5-7133-0388-8 (рос.)
- А.В. Шестопал. Леворадикальная социология в Латинской Америке. Критика основных концепций. — Москва: «Мысль», 1981.(рос.)
- Abdullahi Ahmad an-Na’im, “Sudan’s Republican Brothers: An Alternative Islamic Ideology”, in MERIP Middle East Report, no. 147 (July—August, 1987), pp. 40-42.(англ.)
- Leonardo Boff and Clodovis Boff, Introducing Liberation Theology, Maryknoll, NY: Orbis Books, 1987.(англ.)
- Khalid Duran, “An Alternative to Islamism: The Evolutionary Thought of Mahmud Taha”, in CrossCurrents, vol. 42, no. 4 (Winter 1992/93), pp. 453-467.(англ.)
- Michel Löwy, Marxism and Liberation Theology, Amsterdam: IIFE/IIRF, 1988.(англ.)
- George Packer, “The Moderate Martyr: A Radically Peaceful Vision of Islam”, in The New Yorker, September 11, 2006.(англ.)
Посилання
- Богослов’я звільнення; Теологія звільнення // Українська Релігієзнавча Енциклопедія
- Міхаель Леві. Визвольне християнство у Латинській Америці: Теологія визволення і марксизм // Спільне, 03.04.2013.
- Роман Тиса. Теолоґія визволення: християнський та ісламський варіянти // «Вперед», Жовтень 2018.
- Анастасія Рябчук. Актуальність теології визволення для України: рецензія на книжку Анатолія Денисенка // Спільне, 4.11.2019