Теорема Холла

Теорема Холла (також відома як теорема про одруження)— комбінаторне твердження, що дає достатні і необхідні умови існування вибору різних елементів з деякого набору скінченних множин. Теорема названа на честь англійського математика Філіпа Холла.

Твердження

Теорема Холла може бути сформульована кількома способами, зокрема за допомогою мови теорії графів і теорії трансверсалів.

Твердження у теорії графів

Нехай  — деякий граф, і підмножини його вершин, такі що , і для довільного ребра такого що , справедливе твердження

,

тобто граф є дводольним. Тоді для даного графу існує набір ребер, що з'єднують вершини з різними вершинами тоді й лише тоді коли для кожної підмножини елементів виконується

де:

множина елементів з що з'єднані ребрами хоча б з одним елементом підмножини Остання умова також називається умовою одружень.

Твердження у теорії трансверсалів

Нехай S = {S1, S2, … } — деяка сім'я скінченних множин. Трансверсалем для S, називається множина X = {x1, x2, …} різних елементів (де |X| = |S|) з властивістю, що для всіх i, xiSi.

Теорема Холла стверджує, що трансверсаль для S існує тоді й лише тоді, коли виконується умова


Доведення

Доведення 1

Доведення здійснюватимемо методом математичної індукції щодо кількості елементів S.

Теорема очевидно справедлива для . Припустимо твердження теореми справедливе для , доведемо її для випадку .

Спершу розглянемо випадок коли виконується для всіз власних підмножин T of S. Виберемо довільний елемент представником Якщо існує трансверсаль для , тоді є трансверсаллю для S. Але якщо взяти то за припущенням, . Згідно з припущенням індукції для і як наслідок для існує трансверсаль.

В іншому випадку для деякої виконується рівність . Для маємо, що для кожної виконується , і за припущенням індукції для існує трансверсаль.

Для завершення доведення достатньо знайти представників для множин що не містять елементів . Для цього достатньо довести, що для довільної множини , виконується

і скористатися припущенням індукції.

Маємо

,

зважаючи на відсутність спільних елементів у і , і той факт, що . Тому за припущенням індукції, має трансверсаль, що не містить елементів .

Доведення 2

Позначимо через підграф графу такий, що

  • кожна вершина інцидентна деякому ребру графу
  • граф задовольняє умову одружень і є мінімальним за включенням ребер графом, що задовольняє цю вимогу.

Позначимо  — степінь вершини a в графі . Очевидно, що . Для доведення теореми Холла достатньо довести, що .

Для цього спершу позначимо :

Припустимо, що деяка вершини з'єднується більш ніж з однією вершиною і нехай Тоді згідно з вибором графи і не задовольняють умови одружень. Тому для існують такі що містять a і де . Звідси одержуємо:

Тобто H не задовольняє умови одружень, що суперечить припущенню і доводить теорему.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.