Теофіл (Леонтович)

Теофіл (Леонтович) (*д/н — †1639) — український церковний діяч, викладач, письменник-полеміст часів Речі Посполитої, ректор Більської та Люблінської братських шкіл.

Теофіл (Леонтович)
Народився невідомо
Помер 1639(1639)
Підданство Речь Посполита
Національність українець
Діяльність церковний діяч
Конфесія православ'я
Батько Василь Леонтович

Життєпис

Про дату й місце народження немає відомостей. На почастку XVII ст. прийняв чернечий постриг. З 1620 по 1626 рік був представником Йова Борецького, митрополита Київського, Галицького, а також Ісаакія Борискевича, єпископа Луцького і Острозького, у Вільні й Любліні, де підтримував контакти з православними братствами.

У 1622—1626 роках та у 1629—1633 роках викладав у школі Віленського Святодухівського братства. З 1626 року стає У Любліні намісником Паїсія Іполитовича, єпископа Холмського і Белзького. У квітні 1627 року привіз з Вільна кілька сотень книжок. У 1627—1629 роках — настоятель православного Люблінського Преображенського собору, викладав у Люблінській братській школі. Наприкінці 1629 року під тиском католиків мусив виїхати.

Навесні 1633 року митрополит Київський Петро Могила призначив Леонтовича своїм намісником у Більську, де Богоявленське православне братство провадило боротьбу з уніатами за Богоявленський собор. Леонтович того ж року прибув до Більська. Тут він викладав у Більській братській школі, був її ректором. Завдяки йому рівень освіти в школі значно підвищився, що викликало великий інтерес до школи не лише у православних. Успішно протистояв настоятелю Богоявленської парафії, уніату Федору Якубовичу.

У 1634—1636 роках стає ректором Люблінської братської школи. У 1636 році прибув до Києва і вступив до Києво-Печерської лаври. Ймовірно, у той час став також викладачем Києво-Могилянської академії.

Праці

Теофіл Леонтович є автором низки полемічних творів, а також щоденника, що охоплює події 1620—1638 роки. Уклав збірник листів митрополитів Й.Борецького та П.Могили, переписаний пізніше А.Миславським.

Джерела

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.