Тимановська Крістіна Сергіївна

Крістіна Сергіївна Тимановська (біл. Крысціна Сяргееўна Ціманоўская, біл. тарашк. Крысьціна Сяргееўна Ціманоўская) — білоруська легкоатлетка (біг на короткі дистанції). Виступала за збірну Білорусі з легкої атлетики з 2015 року, чемпіонка Універсіади в Неаполі, переможиця та призерка першостей національного значення, учасниця ряду великих міжнародних турнірів, в тому числі чемпіонату світу в Досі. Майстер спорту Білорусі міжнародного класу.

Тимановська Крістіна Сергіївна
біл. Крысціна Сяргееўна Ціманоўская
біл. тарашк. Крысьціна Сяргееўна Ціманоўская
рос. Кристина Сергеевна Тимановская
Народилася 19 листопада 1996(1996-11-19)[1][2] (25 років)
Климовичі, Могильовська область, Білорусь[3][2]
Країна  Білорусь[4]
Діяльність легкоатлетка
Знання мов білоруська і російська[5]
Вага 61,5 кг[2]
Зріст 168 см[2]

Біографія

Ранні роки

Христина Тимановська народилася 19 листопада 1996 року в Климовичах Могильовської області Білорусі.

Займалася легкою атлетикою в Могильові у Спеціалізованій дитячо-юнацькій школі олімпійського резерву «Динамо», проходила підготовку під керівництвом тренерів В. Н. Мясникова, А. В. Афанасенко, С. Н. Яновського, Л. І. Сафроннікова, Ф. Унфріда.

Вперше заявила про себе в сезоні 2014 року, коли на чемпіонаті Білорусі в Гродно виграла срібні медалі в бігу на 100 і 200 метрів — в обох випадках поступилася Катерині Гончар.

2015—2020

2015 — увійшла до складу білоруської національної збірної, в тих же дисциплінах стартувала на юніорській європейській першості в Ескільстуні і в Суперлізі командного чемпіонату Європи в Чебоксарах.

2017 — в дисципліні 60 м дійшла до півфіналу на чемпіонаті Європи в приміщенні у Белграді, тоді як на молодіжній європейській першості в Бидгощі здобула срібло на дистанції 100 метрів і стала четвертою на дистанції 200 метрів. Брала участь у Суперлізі командного чемпіонату Європи в Ліллі.

2018 року стартувала в бігу на 60 метрів на чемпіонаті світу в приміщенні в Бірмінгемі, бігла 100 і 200 метрів на чемпіонаті Європи в Берліні. При цьому на змаганнях у Мінську встановила свій особистий рекорд на 100-метровій дистанції — 11,04 (з цим результатом за підсумками сезону посіла 24-е місце у світі).

2021

2021 року Тимановська прибула на літні Олімпійські ігри в Токіо для участі в змаганнях на дистанціях 100 і 200 м. Після того, як двох інших білоруських спортсменок не було допущено до участі в естафеті 4х400 метрів через недостатню кількість допінг-проб, білоруський МОК включило до списку учасниць цієї естафети Тимановську, яка ніколи не брала участь у змаганнях на 400 м на професійному рівні.

30 липня вона заявила, що вона не брала участі в обговоренні цього рішення, дізналася про нього згодом, і різко розкритикувала спортивне керівництво[6].

1 серпня білоруська делегація відсторонила Тимановську від участі в Олімпійських іграх «у зв'язку з емоційно-психологічним станом» і спробувала посадити спортсменку на літак до Мінська[7]. Білоруська діаспора Токіо заблокувала аеропорт, не дозволивши вивезти спортсменку. Пізніше до летовища прибула представниця Всеяпонської Асоціації адвокатів у справах біженців і Христину перевезли до безпечного місця[8]. За припущенням керівника Народного антикризового управління Павла Латушка, рішення про примусове відсторонення Христини приймав Лукашенко[9]. Тимановська відмовилася залишати Японію, звернулася до поліції з проханням про захист і заявила про намір просити політичний притулок у ЄС[9].

2 серпня Тимановська попросила політичного притулку в Польщі[10], МЗС країни одразу видав їй гуманітарну візу, а представники Польщі пообіцяли допомогти із продовженням спортивної кар'єри[11]. Того ж дня 25-літній чоловік Тимановської Арсеній Зданевич виїхав з Білорусі до Києва[12]. На питання, чи підтримувало подружжя протести в Білорусі проти режиму Лукашенка, відповів, що «політикою ніколи не цікавилися» й у акціях участі вони не брали[13]. Представники МЗС України заявили, що робитимуть все, щоб Зданевич перебував у безпеці[14]. Польща видала Тимановській гуманітарну візу, і 4 серпня вона вилетіла до Австрії[15].

6 серпня МОК відкликав акредитацію у двох білоруських тренерів, що намагалися силою видворити Крістіну зі змагань: Артура Шумака і Юрія Мойсєвіча. Вони покинули Олімпійське селище, їх зобов'язали також покинути Токіо[16].

Нагороди

  • За видатні спортивні досягнення удостоєна почесного звання «Майстер спорту Білорусі міжнародного класу»[17].

Примітки

  1. World Athletics — 1912.
  2. Легкая атлетика // Токио 2020 / КомандаНаціональний олімпійський комітет Білорусі.
  3. http://noc.by/ii-evropeyskie-igry/team/Национальный олимпийский комитет Республики Беларусь.
  4. https://www.liberation.fr/sports/jeux-olympiques/interdite-de-concourir-et-emmenee-a-laeroport-la-sprinteuse-bielorusse-krystsina-tsimanouskaya-demande-lasile-en-autriche-20210801_PLFKDENOVJBUHITYXZ77EZEF5Y/
  5. https://olympics.com/tokyo-2020/olympic-games/en/results/athletics/athlete-profile-n1290351-tsimanouskaya-krystsina.htm
  6. «Они накосячили с девчонками» — белорусская легкоатлетка Тимановская заявила, что «очень крутое начальство» поставило её на эстафету на Олимпиаде без её ведома
  7. Бегунью из Беларуси насильно депортируют из Токио. Она отказалась бежать эстафету на Олимпиаде-2020
  8. Учасниця Олімпіади з Білорусі Христина Тимановська може продовжити кар'єру в Польщі (оновлення). LB.ua. Процитовано 2 серпня 2021.
  9. Белорусскую легкоатлетку Тимановскую пытаются насильно вывезти из Токио
  10. Білоруська спортсменка Тимановська попросила політичний притулок у Польщі. РБК-Украина (рос.). Процитовано 2 серпня 2021.
  11. Польща видала візу білоруській легкоатлетці Тимановській. РБК-Украина (рос.). Процитовано 2 серпня 2021.
  12. Чоловік спортсменки Тимановської покинув Білорусь. Він поїхав до Києва. РБК-Украина (рос.). Процитовано 2 серпня 2021.
  13. В Україні почуваюсь безпечно: чоловік легкоатлетки Тимановської розповів про переїзд. РБК-Украина (рос.). Процитовано 4 серпня 2021.
  14. МЗС України допомагає чоловіку Тимановської: "зробимо все, щоб він почувався у безпеці". РБК-Украина (рос.). Процитовано 4 серпня 2021.
  15. Тимановська замість Польщі полетіла до Австрії – ЗМІ. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 4 серпня 2021.
  16. Двох тренерів, які намагалися ліквідувати Тімановську, видворили з Олімпійських ігор в Токіо. 24 Канал (укр.). Процитовано 6 серпня 2021.
  17. Списочный состав национальной и сборной команды Республики Беларусь по легкой атлетике на 2020 год. Республиканский центр олимпийской подготовки по легкой атлетике. 2020. Процитовано 10 травня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.