Товариство «Знання» України

Всеукраїнська громадська організація Товариство «Знання» України — науково-просвітницька, політично-пропагандиська та інформаційно-освітня організація України[1].


Історія та сучасність

Радянський значок

Засноване 16 січня 1948 року (1947ого, в УРЕ[2]), як «Товариство по розповсюдженню політичних і наукових знань УРСР». Було складовою частиною Всесоюзного товариства "3нання".[2] У 1963ому перейменоване на товариство "Знання".[2]

Першим головою правління Товариства став Президент АН УРСР, академік Палладін Олександр Володимирович. Протягом 1948—1949 років були створені обласні організації Товариства, а у 1958 році — народні університети[3] (культури, правових, медичних знань тощо). У 1979ому товариство "3нання" в УРСР налічувало 684,7 тисяч громадських лекторів, які були об'єднані у 28 366 первинних організаціях.[2] Мало 24 стаціонарні лекторії, 10 планетаріїв, Республіканський будинок економічної і науково-технічної пропаганди (див. Київський інститут бізнесу та технологій) в Києві та його філіал у Севастополі.[2]

У листопаді 1990 року ХІІ позачерговий з'їзд Товариства «Знання» УРСР реорганізувався в Установчий з'їзд Товариства «Знання» України.

Маючи більше як сімдесятирічний досвід роботи, Товариство є своєрідним неформальним інститутом реалізації інтелектуального потенціалу нації, забезпечення науково-просвітницьких та культурно-освітніх потреб громадян України. Товариство займається розробкою та впровадженням нових інформаційно-освітніх технологій, працює над створенням потужної інформаційної бази наукових знань та над вдосконаленням інформаційної мережі, що підвищує імідж України в світі, сприяє забезпеченню інформаційної безпеки України.

З 1999 року Товариство «Знання» України очолює президент — академік НАН України Кремень Василь Григорович. Виконавчим органом президії Товариства є правління на чолі з головою правління — членом-кореспондентом НАПН України, доктором філософських наук, професором Кушерцем Василем Івановичем.

Товариство об'єднує на добровільних засадах тисячі науковців, діячів культури, працівників освіти, охорони здоров'я, сфери виробництва тощо. Організаційно його діяльність забезпечують штатні працівники. Товариство має обласні, міські і районні організації, Київський, Черкаський та Херсонський планетарії, створило і спрямовує роботу Університету сучасних знань; є його єдиним засновником. Під егідою Товариства діють науково-просвітницькі журнали «Наука і суспільство», «Наше небо», журнал «Трибуна», співзасновником якого є і НСЖУ, та щорічник «Україна. Наука і культура», що видається Товариством спільно з НАН України.

Основні напрямки. Науково-просвітницької та інформаційно-освітньої діяльності Товариства. Це, насамперед, обґрунтована публічна підтримка курсу економічних реформ та політичних перетворень; вдосконалення ідеології державотворення та пошук шляхів національної консолідації українського суспільства; роз'яснення державної регіональної політики та децентралізації; виховання національної та етнічної толерантності, принципів соціального порозуміння. Економіко-правовий аспект наукового просвітництва проявляться, зокрема, в правовій освіті та наданні правових послуг громадянам України. Товариство здійснює також поширення фундаментальних природничо-наукових знань; виховання екологічної культури громадян; інформатизацію суспільства; завданням Товариства є і підвищення комп'ютерної грамотності громадян; організація додаткової безперервної освіти дорослих. Важливою є міжнародна діяльність Товариства, зокрема: туризм, в тому числі освітній; партнерські стосунки.

Зі створенням «Університету сучасних знань» (2001р.), який має відділення в областях України, коледжі, употужнено інформаційно-освітню діяльність Товариства. В Університеті навчаються тисячі майбутніх юристів, менеджерів, журналістів, психологів та спеціалістів інших професій.

Програмні цінності Товариства «Знання» України

Особистісні

  • самовизначення особи;
  • інтелектуальна озброєність – не стільки для успіху та прибутку, скільки для реалізації світоглядних цінностей;
  • вдосконалення кожної людської особливості;
  • співвідносність з природними здібностями людини, її визнанням і розгортанням;
  • креативний спосіб мислення, уміння визначати і зрозуміти інше та в Іншому;
  • поєднання високих технологій, стандартів природничих наук з самобутністю, унікальністю, вірою людини у свої можливості.

Суспільні

  • цілісна модифікація ментальності, культури, світовідчуття сучасної людини;
  • занурення її у контекст соціальної і культурної відповідальності;
  • посилення в суспільстві гуманістичних, холістичних теоретичних компонентів, основаних на цифрових технологіях та інноваційному знанні, перетворення інноваційного знання в досвід;
  • сприяння становленню нової системи цінностей, задля швидкої адаптації у суспільстві, що модернізується;
  • розвиток духовних ідеалів, традицій, еталонів, цінностей, вартостей та святостей українського народу;
  • утверджувати наукове просвітництво як цінність саму по собі.

Державні

  • освічений громадянин – потужна держава;
  • формування громадянина держави, орієнтованого на професійну діяльність та соціальну активність, свободу і варіативність, гуманізацію взаємовідносин;
  • визначення та усвідомлення співвідношення особистих суспільних та державних інтересів: Україна – понад  усе;
  • формування критеріїв громадянської стресостійкості та незламності;
  • гартування навколо національної ідеї: ідентичність української духовності та мови; України.

Голови Товариства «Знання» Української РСР

Президенти Всеукраїнської громадської організації Товариство «Знання» України

Див. також

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.