Тодор Александров

Тодор Александров Попорушев (* 4 березня 1881, с. Ново Село (зараз фактично район міста Штип), Північна Македонія — † 31 серпня 1924, с. Сугарево, Болгарія) — македонський та болгарський революціонер і політичний діяч, керівник ВМРО протягом 1919—1924.

Тодор Александров
Тодор Александров
1-й Голова ВМРО
1919  1924
Попередник посада запроваджена
Наступник Іван Михайлов
Народився 4 березня 1881(1881-03-04)
Ново Село
Помер 31 серпня 1924(1924-08-31)[1] (43 роки)
Сугарево, Санданський, Благоєвградська область, Болгарія
Відомий як педагог, революціонер, офіцер, політик
Країна Османська імперія і Королівство Сербів, Хорватів і Словенців
Освіта Skopje Bulgarian Pedagogical Schoold
Політична партія ВМРО
Батько Q12271554?
У шлюбі з Vangelia Alexandrovad
Нагороди
Кавалер ордена «За військові заслуги» (Болгарія)
Підпис

Медіафайли у Вікісховищі

Життєпис

Народився 4 березня 1881 у селі Ново Село (тепер община Штип у Македонії) у сім'ї вчителя.

Навчався у болгарській чоловічій гімназії в Салоніках. У 1895 вступає до болгарського педагогічного училища в Скоп'є і у 1898 закінчує його на відмінно. Тут же в Скоп'є, у віці 16 років приєднується до Внутрішньої македонсько-одринської революційної організації (ВМОРО) під впливом директора училища Хрісто Матова.

Революційна діяльність

Чета(загін) Тодора Александрова під час Першої світової війни

Після завершення навчання працює за фахом вчителем і займається революційною діяльністю, за яку був заарештований 27 березня 1903 турецькою владою і засуджений до 5 років ув'язнення, але вийшов з в'язниці через рік у 1904 на підставі амністії. З 1906 виступає одним із керівників Скопського революційного округу.

На початку 1911 його вибирають поряд з Хрісто Чернопеєвом та Петером Чаулевим членом Центрального Комітету ВМОРО.

Під його безпосереднім керівництвом були проведені терористичні акти в містах Штіп (у листопаді 1911) та Кочани (в серпні 1912), які стали приводом до початку Першої Балканської війни. Під час війни Тодор Александров на чолі 52-ї чети (загону) македонсько-одринського ополчення, кількістю 117 бійців, захопив місто Кукуш (тепер Кілкіс в Греції) та передав болгарській армії.

Під час Другої Балканської та Першої світової воював на стороні Болгарії.

Голова ВМРО в 1920—1924 Тодор Александров у формі четника

Керівник ВМРО

Тодор Александров стоїть у центрі з побратимами по зброї

20 грудня 1919 у Софії відбулося таємне засідання активістів ВМОРО, на якому Внутрішня македонсько-одринська революційна організація була відновлена як Внутрішня македонська революційна організація. Зустріч була ініційована Тодором Александровом та членами останнього Центрального Комітету ВМОРО, який був обраний у 1911 році, Петером Чаулевим і Александром Протогеровим.

Виступав за створення автономної, а в перспективі — незалежної республіки Македонія зі столицею в Салоніках. Базою ВМРО під керівництвом Александрова був край Піринська Македонія, де організація контролювала усе політичне життя.

У червні 1923 узяв активну участь у поваленні комуністичного уряду, сформованого Болгарським землеробським народним союзом на чолі з Александром Стамболійським. Згодом на чолі загонів ВМРО допоміг уряду Александра Цанкова придушити Вересневе повстання, організоване комуністами у вересні 1923.

Травневий маніфест і загибель

6 травня 1924 у Відні було підписано маніфест ВМРО, у якому містився заклик до об'єднання усіх сил македонського визвольного руху та створення «єдиного балканського революційного фронту» у тісній співпраці з Комінтерном для боротьби з владою Королівства Югославії. Тодор Александров оголосив, що не підписував особисто даний маніфест, однак це не врятувало організацію від кривавих чвар.

31 серпня 1924 Тодор Александров був убитий у селі Сугарево. Хоча фізичні вбивці були покарані дуже скоро членами ВМРО, однак досі немає чіткої відповіді на запитання, хто був справжнім ініціатором його убивства.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.