Тормозок

Тормозо́к — сніданок, їжа, яку беруть з собою металурги, шахтарі в шахту та працівники інших промислових підприємств. Зазвичай хліб і сало (ковбаса).

Етимологія слова

Походження достеменно невідомо. Найбільш логічне пояснення: «тормозок» — від слова рос. тормоз (укр. гальма), тобто «гальмувати», робити перерву в роботі для їжі. Слово зародилося на Донбасі, а потім вже поширилося по всьому колишньому СРСР. Зараз слово «тормозок» вживають шахтарі Караганди, Солігорська, Воркути, Інти, Нарви і Кривого Рогу.[1]

Тормозок в побуті

Тормозок є важливою складовою підземного побуту. Не прийнято їсти тормозок поспіхом. Зазвичай, процес цей відбувається спокійно і неквапливо, під розмови. У злагодженому колективі у кожного робітника є своє місце.

Як правило, шахтарі з'їдають тормозок відразу після прибуття на робоче місце. Пізніше може просто не виявитися часу, щоб поїсти. Ще одна причина — всюдисущі пацюки. Якщо залишити тормозок, наприклад, в кишені куртки, щури можуть витягнути весь вміст, не пошкодивши при цьому газету, в яку він загорнутий. Щоб уберегти свій сніданок від щурів, деякі шахтарі ховають його в герметичному корпусі пускача. Інші підвішують на дроті до рами.

Крім упаковки для тормозків у газети є ще як мінімум три застосування:

  • в години вимушеної бездіяльності їх читають;
  • як туалетний папір;
  • у негазових шахтах за допомогою обривка газети можна прикурити від тролеї.

У ситі радянські часи неодмінною складовою шахтарських тормозків була копчена ковбаса. Якщо дружина клала в тормозок варенку, її з обуренням викидали. Зате в голодні для шахтарів роки (середина 90-х в Росії, середина 90-х — початок 00-х в Україні) вміст тормозків різко збіднів.

"Роботяги кричать, що ходять в шахту голодними. Тому, мабуть, керівництво ввело нову послугу — видачу тормозків під зарплату.

Туди входить чверть булки хліба, шматок ковбаси, цибулина розміром з каску і дві карамельки. Іноді буває, що вдома дійсно жерти нічого, доводиться брати казенний тормозок. Цибулину я відразу віддаю щурам. А ковбасу одного разу упустив на землю. Вона тут же обваляти в вугільного пилу, виглядала огидною і неїстівною. І все ж, сполоснувши в канавці, з'їв [2]".

У 90-і роки в Донбасі до складу тормозків входила одна варена картопля або працювали на голодний шлунок всю зміну.

Джерела

Примітки

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 21 березня 2016. Процитовано 21 березня 2016.
  2. Щоденник гірника
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.