Торцевий ключ

Торцевий ключ, також люльковий ключ, гніздовий ключ (англ. socket wrench) — різновид гайкового ключа у вигляді прямого чи загнутого стрижня з гранованим заглибленням (гніздом) на торці. Залежно від призначення розрізняють кілька типів торцевих ключів: балонний (з поперечною рукояткою-воротком), ключ для гідрантів, свічковий, для настроювання музичних інструментів. Часто торцеві ключі споряджаються храповим механізмом. Універсальні торцеві ключі мають рукоятку з виступом квадратного перерізу, на який надівають змінні торцеві головки.

Торцевий ключ з храповим механізмом, перехідником-шарніром і набором насадок

Історія

Перший торцевий ключ з храповим механізмом конструкції Дж. Дж. Річардсона, 1863 рік.

Торцеві ключі мають багатовікову історію. Їхні ранні зразки використовувалися з Середньовіччя для закручування пружин годинників. Форма головок і гнізд була, як правило, квадратною, шестигранні головки узвичаїлися тільки в XX столітті. Торцевий ключ з храповиком і змінними головками був винайдений американцем Дж. Дж. Річардсоном (J.J. Richardson) з Вудстока, штат Вермонт. Інструмент отримав патент за номером 38 914 у патентному бюро часопису Scientific American 16 червня 1863 року[1], а його перше зображення опубліковано на стор. 248 у номері від 16 квітня 1864 р.[2].

Класифікація

З незмінною головкою

ЗображенняНазваОпис
Звичайний торцевий ключ Ключ у вигляді загнутого на одному кінці товстого сталевого стрижня; на обох кінцях зроблені грановані гнізда.
Балонний ключ Торцевий ключ без храпового механізму, з постійно закріпленим Г-подібним чи Х-подібним воротком. Призначений для робіт з гайками на автомобільних колесах.
Гайкова викрутка Торцевий ключ з рукояткою викруткового типу, призначений для робіт з невеликими гайками.
Комбінований ключ із шарнірною торцевою головкою Комбінований ключ з ріжковим зівом на одному кінці і шарнірною торцевою головкою на другому.
Ключ з Т-подібною рукояткою Ключ з Т-подібною рукояткою-воротком, яка посилює крутний момент, працюючи як важіль. Довгий варіант такого ключа використовується для відкриття гідрантів.
Настроювальний ключ Використовується для настроювання деяких струнних музичних інструментів (зокрема, фортепіано) підтяганням вірбелів.
Свічковий ключ Торцевий ключ для монтажу і демонтажу свічок запалювання. Має вигляд трубки з шестигранними гніздами на обох кінцях. Для обертання використовується вороток, що вставляється в отвір посередині трубки.

З храповим механізмом

ЗображенняНазваОпис
Торцевий ключ з храповиком Найбільш поширений тип торцевого ключа. Храповий механізм уможливлює закрутити чи відкрутити гайку зворотно-поступальним рухом, без перенакидання ключа після кожного повороту. Перемикання між режимами закручування і відкручування здійснюється важільцем на головці храпового механізму.
Торцевий динамометричний ключ з клацаючим обмежником У цих ключах храповий механізм видає характерне клацання, коли досягнута встановлена границя докладаного зусилля. Деякі ключі споряджаються цифровими індикаторами. Інші типи мають запобіжник проти надмірного зусилля, і по досягненні встановленої межі храповик починає «прослизати».
Торцевий ключ з храповиком і шарнірною головкою Цей ключ має головку, що може вигинатися в одній площині завдяки шарніру.
Торцевий ключ з храповиком і вертлюжною головкою Цей ключ має головку, закріплену у вилкоподібному кінці рукоятки на двох цапфах і теж може міняти площину обертання.
Долонний торцевий ключ Цей ключ має замість рукоятки-важеля круглу рифлену рукоятку, яка поміщується в долоні. На рукоятці закріплений храповий механізм з виступом для змінних головок. Випускаються в різних розмірах.
Торцевий ключ з ротатором Торцевий ключ з механізмом, що уможливлює обертати головку обертанням рукоятки навколо власної осі. Для роботи храповика вимагає кутової амплітуди коливань рукоятки в менш ніж один градус, тому зручний в дуже вузьких просторах.
Торцевий ключ з безтрибовим храповим механізмом Торцевий ключ з храповим механізмом, у якого замість шестерень (трибів) використовуються вальниці. Такий механізм не вимагає для роботи ніякої амплітуди коливань і працює без клацання.

Без храпового механізму

ЗображенняНазваОпис
Торцевий ключ-ломик Ключ, що нагадує звичайний ломик з перпендикулярно прикріпленою головкою з ведучим квадратом, спорядженим кульковою заскочкою. Рукоятка-ломик такого ключа дещо довша і відрізняється більшою міцністю, ніж рукоятка звичайного торцевого ключа з храповиком. Головка може бути шарнірною. Завдяки довгому плечу важеля, а також відсутності ризику поломки храпового механізму цей ключ можна застосовувати для доволі грубих робіт.
Динамометричний ключ стрижневого типу Торцевий ключ, як правило, без храповика, зі змінними насадками. Докладене зусилля визначається за ступенем вигину стрижня.
Торцевий ключ з корбовою ручкою Торцевий ключ з рукояткою, вигнутою у вигляді корби, за принципом дії аналогічний звичайному коловороту зі змінними торцевими насадками замість свердел.
Універсальна гайкова викрутка Гайкова викрутка з роз'ємом «тато» і торцевими насадками до нього.
Адаптер для неспіввісного з'єднання головок з приводом Адаптер, що передає обертальний момент робочій частині, дещо зміщеній стосовно рукоятки, до якої можуть кріпитися храповик чи інший торцевий ключ.

Примітки

  1. U.S. Ratchet patent 38914, 1863
  2. Improved Wrench. Scientific American 10 (16) (New York: Munn & Co.). 16 квітня 1864: 248. Процитовано 1 липня 2008.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.