Тоцькі військові навчання

Тоцькі військові навчання (кодова назва «Сніжок») — військові навчання Радянської армії, проведені 14 вересня 1954 року на Тоцькому полігоні в Оренбурзькій області (Росія) із використанням атомної зброї.

Тоцькі військові навчання
Інформація
Країна  СРСР
Серія Військові навчання із застосуванням атомної бомби
Полігон Тоцький полігон
52°38′41″ пн. ш. 52°48′16″ сх. д.
Дата 14 вересня 1954
Тип атмосферне
Висота 350 м
Потужність 40 кт
Хронологія випробувань
Попереднє 10.09.1953 (Семипалатинськ)
Наступне 29.09.1954 (Семипалатинськ)
Тоцькі військові навчання

Ціль навчання

Військові навчання були проведені Радянською армією для вивчення оборонних та наступальних бойових дій під час ядерної війни. В ході навчань під кодовою назвою «Сніжок» з повітря була підірвана ядерна бомба РДС-2. Заявленою метою операції була військова підготовка для пробиття сильно укріплених оборонних рубежів військового супротивника з використанням ядерної зброї[1].

Підготовка до навчань

Підготовка до навчань тривала три місяці. На навчання прибули представники 212 частин — 45 тисяч військовослужбовців: 39 тисяч солдатів, сержантів і старшин, 6 тисяч офіцерів, генералів і маршалів[1]. Наметовий табір розтягнувся на 42 кілометри.

Навчання очолив Г. К. Жуков.

Для запобігання уражень ударною хвилею військам, розташованим на віддалі 5-7,5 км від епіцентру вибуху, було наказано перебувати в укриттях, а далі 7,5 км — у траншеях в положенні сидячи або лежачи.

Навколо епіцентру вибуху, позначеного білим хрестом, була розставлена ​​бойова техніка: танки, літаки, бронетранспортери.

Навчання

Атомна бомба була скинута з висоти 8 тис. метрів. Носій Ту-4 супроводжували два винищувачі МіГ-17 і бомбардувальник Іл-28, які повинні були вести розвідку погоди і кінозйомку, а також здійснювати охорону носія в польоті. Потужність бомби становила 38 кілотонн у тротиловому еквіваленті, за іншими даними 40 кт[2]. Вибух відбувся о 9:33 на висоті 350 м над землею.

Через 5 хвилин після ядерного вибуху почалася артилерійська підготовка, потім був нанесений удар бомбардувальною авіацією та польовою артилерією. По завершенні артпідготовки у наступ були підняті війська[3][4].

Наслідки

З 45 тисяч військових, які брали участь у Тоцьких навчаннях, нині (2013 рік) в живих залишилося трохи більше 2 тисяч. Половина з них офіційно визнані інвалідами першої та другої групи, у 74,5 % виявлено хвороби серцево-судинної системи, включаючи гіпертонічну хворобу і церебральний атеросклероз, ще у 20,5 % — хвороби органів травлення, у 4,5 % — злоякісні новоутворення і хвороби крові. Під час навчань також постраждало близько 10 тисяч цивільного населення з найближчих населених пунктів. Відомості про навчання засекречені[5].

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.