Трагедія Підкаменя

Траге́дія Підка́меня — масове знищення цивільного населення (етнічних поляків), що ховалися в домініканському монастирі в населеному пункті Підкамінь (Генеральна губернія), яке відбувалося в середині березня (між 12 і 16 числом) 1944 року. В ході акції військовослужбовцями 14-ї гренадерської дивізії Ваффен-СС "Галичина" [джерело?]за участю підрозділів УПА було знищено понад 250 чоловік.

Сліди від куль на вежі костелу у Підкамені
Хрест на кладовищі в Підкамені. Напис на хресті зроблено українською мовою польськими літерами: «Тут поховані ті, що загинули в костелі в 1944 р.»

Хід подій

12 березня 1944 року в містечко Підкамінь увійшов підрозділ дивізії СС «Галичина» під приводом пошуку зброї та партизанів. Напередодні польською самообороною містечка було відбито напад загону УПА [джерело?].

Військовослужбовці СС «Галичина», що увійшли на територію монастиря, почали вбивати всіх поляків[джерело?], що сховалися на його території. Інші ж, обшукуючи містечко, вимагали у знайдених ними людей посвідчення особи. У кого в «аусвайс» було зазначено, що він поляк — того вбивали[джерело?]. Хто зміг довести зворотне — залишався в живих…[джерело?] В ході акції військовослужбовцями 4-го полку Добровольчої дивізії СС «Галичина» за участю підрозділів УПА було знищено понад 250 осіб[1].

Повоєнні події

У публікаціях ветеранів дивізії і ряді робіт, що видані в Україні в кінці ХХ століття, про події в Підкамені не згадується, як і заперечується причетність особового складу дивізії СС «Галичина» до інших аналогічних подій.

Згідно з висновком професора І. І. Ільюшина, «причетність персоналу дивізії до цього злочину не може піддаватися сумніву»[2].

Див. також


Примітки

  1. Організація українських націоналістів і Українська повстанська армія..Інститут історії ИИ НАН Украины К. 2004 стр. 284—285
  2. «… кількасторінковий звіт, який ми тут частково цитуватимемо, не залишає сумнівів щодо причетності галицьких добровольців до мордувань поляків у містечку». // Організація українських націоналістів і Українська повстанська армія: Історичні нариси // Институт истории Украины НАН Украины, отв. ред. С. В. Кульчицкий. — К.: Наукова думка, 2005. — Бойові дії ОУН і УПА. Розділ 5. Ільюшин І. І. Бойові дії ОУН і УПА на антипольському фронті, стр. 285 // Archiwum Akt Nowych (AAN). Oddziaі VI w Warszawie. Zespуl akt Delegatury Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj. Departament Informacji i Prasy. Sekcja Wschodnia. — Sygn. 202/II/73. — K. 75—77

Посилання

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.