Транспортна розв'язка

Транспортна розв'язка — інженерна споруда (або комплекс споруд), яка забезпечує можливість змінювати напрямки руху транспортних потоків у місцях їх примикань або пересічень[1]. Транспортна розв'язка може влаштовуватись в одному, двох або більше рівнях.

П'ятирівнева транспортна розв'язка. Даллас. США.

Класифікація

Повні та неповні розв'язки

Транспортна розв'язка називається повною, якщо на ній відсутні конфліктні точки перетину потоків і за схемою організації лівоповоротного руху. При відсутності хоча б одного лівоповоротного з'їздів, розв'язка відноситься до неповних, оскільки на ній або не забезпечується рух в усіх напрямках, або є конфліктні точки перетину.[2]

Розв'язки з чотирма напрямками

Типова розв'язка «Листок конюшини». Колумбус, США (40.0822647° пн. ш. 82.9071779° сх. д. / 40.0822647; 82.9071779)
Листок Конюшини

Листок конюшини (англ. cloverleaf interchange, рос. Клеверный лист) —  дворівнева розв'язка з чотирма напрямками, у яких усі повороти ліворуч виконуються у вигляді петлеподібних з'їздів. Тобто, авто замість повороту ліворуч на 90° здійснює правий поворот на 270°.

Головними перевагами є те, що потрібен лише один міст (між головними перпендикулярними шляхами), який робить такі розв'язки недорогими за умови достатньої кількості землі, і також вони не потребують жодних світлофорів.

Основні недоліки — низька пропускна здатність і відчудження великих земляних площ. Зазвичай, така розв'язка не влаштовується у населених пунктах.

Накопичувальна розв'язка
Багаторівнева накопичувальна розв'язка. Цзінань, Шанхай, Китай (31.226335° пн. ш. 121.464606° сх. д. / 31.226335; 121.464606)
Мальтійськи хрест

Мальтійський хрест (англ. stack interchange, рос. мальтийский крест, нім. Malteserkreuz) — розв'язки з чотирма напрямками, у яких доступні і непрямий поворот ліворуч, і прямий поворот праворуч.



Листок конюшини з двома турбінними лівоповоротними рампами
Накопичувальний листок конюшини [уточнити термін]

Гібридний тип розв'язок (англ. cloverstack interchange), який обслуговує менш завантажені потоки за допомогою петлеподібних з'їздів, а інтенсивніші потоки — за допомогою перехресних з'їздів (як у накопичувальних розв'язках).



Дворівнева турбінна
Турбінна розв'язка ім. Джейн Бірн. Чикаго, США (41.875577° пн. ш. 87.645042° сх. д. / 41.875577; 87.645042
Турбінна

Іншою альтернативою накопичувальним розв'язкам є турбінна розв'язка (англ. turbine interchange). Турбінна розв'язка потребує більше рівнів (зазвичай два або три), у той час з'їзди розташовуються навколо центру розв'язки у спіральному вигляді.



Вітряк
Вітряк

Розв'язка типу «вітряк» (англ. windmill interchange) схожа до турбінної, однак у неї більш гострі повороти, що зменшує розмір і пропускну здатність. Розв'язка названа за зовнішньою схожістю з лопатями вітряка.



Дворівнева кільцева
Складна кільцева розв'язка Kleinpolderplein у Роттердамі, Нідерланди (51.931498° пн. ш. 4.438479° сх. д. / 51.931498; 4.438479
Кільцева

Кільцева розв'язка у кількох рівнях (англ. roundabout interchange) — це звичайне кільце з однією (дворівнева) або обома (трьохрівнева) смугами, які проходяться пів чи над всією розв'язкою. З'їзди зі смуг перетинаються з кільцем на окремому рівні вище, нижче або посередині двох магістралей.

Гібридні розв'язки

Гібридні розв'язки використовують поєднання кількох типів розв'язок і є досить поширеними. Їхня конструкція може складатися з різних елементів розв'язок як петлеподібні з'їзди, перехресні з'їзди та кільця


Розв'язки з трьома напрямками

Трубоподібна
Трубоподібна розв'язка в Оттаві, Канада (45.411389° пн. ш. 75.735278° сх. д. / 45.411389; 75.735278)
Трубоподібна

Трубоподібні розв'язки (англ. trumpet interchange) застосовують у місцях, де одна автомагістраль закінчується на перетині з іншою. Такі розв'язки потребують як мінімум одного петлеподібного з'їзду для потоків, які в'їжджають або покидають магістраль, що закінчується.


Повна Т-подібна
Повна Т-подібна

Повна Т-подібна розв'язка (англ. directional T interchange) зазвичай використовується, коли необхідна розв'язка з трьома напрямками для двох чи трьох автомагістралей, які перетинаються перпендикулярно або майже паралельно. Їхні з'їзди можуть пристиковуватися з правого або лівого боку магістралі залежно від напрямку та кута.



Неповна Т-подібна
Неповна Т-подібна

За аналогією з Т-подібною розв'язкою, неповна Т-подібна розв'язка (англ. semi-directional T interchange) використовує перехресні з'їзди у всіх трьох напрямках. Але, такий тип позбавлений основного недоліку повної Т-подібної розв'язки, оскільки у ньому відсутні деякі точки перетину, щоб уникнути з'їздів з та до потрібної смуги.

Такі розв'язки, як правило, безпечні та ефективні, хоча потребують більшої площі і є дорожчими за трубоподібні розв'язки.

Інші / гібридні розв'язки

Неповний листок конюшини зв'язує лише три напрямки замість чотирьох. Вони рідко використовуються через переплетення потоків і велику кількість землі, необхідну для спорудження.

Розв'язки між автомагістраллю і другорядною дорогою

Діамант
Діамантова розв'язка у штаті Огайо, США (39.6195° пн. ш. 83.6078° сх. д. / 39.6195; 83.6078

Діамантова

Розв'язка типу «діамант» (англ. diamond interchange) складається з чотирьох з'їздів, які виходять і входять в автомагістраль під малих кутом і перетинаються з другорядною дорогою під майже прямими кутами. Ці перетини з другорядною дорогою можуть облаштовуватися світлофорами або знаками «стоп».



Гантеля
Гантеля

Розв'язка у формі гантелі (англ. dumbell interchange) схожа до діаманту з винятком того, що в ній використовується пара кілець для з'єднання з'їздів з другорядною дорогою. Як правило, це підвищує ефективність розв'язки в порівнянні з діамантом.

Кістка
Кістка

Розв'язка у формі кістки (англ. dogbone interchange) схожа з гантелею, проте кільця не утворюють повне коло, а мають форму краплі. Це не перешкоджає нормальному руху транспорту, вилучені частини кільця забезпечували лише повний розворот з виїздом на протилежну смугу.


Розв'язка Parclo-A4 у провінції Онтаріо, Канада (43.5716° пн. ш. 79.7899° сх. д. / 43.5716; 79.7899)
Неповний листок конюшини / паркло

Паркло або неповний листок конюшини англ. parclo partial cloverleaf interchange) — тип розв'язки, який включає чотири (Parclo-2A/2B) або шість з'їздів (Parclo-4A/4B), два з яких є петлеподібними. Зазвичай влаштовується на перетині автомагістралі з дорогою нижчої категорії.

Розбіжний діамант

Розбіжний діамант

Розбіжний діамант (англ. diverging diamond interchange) є схожим до традиційної діамантової розв'язки за винятком того, що смуги другорядної дороги перетинаються двічі на кожній стороні магістралі. Це дозволяє всім входам і виходам на автомагістраль уникати перетину зустрічного потоку.



Світлофорно-тунельна
Світлофорно-тунельна розв'язка у Флориді, США (28.5538° пн. ш. 81.2699° сх. д. / 28.5538; 81.2699). Демонтована на початку 2010-х.

Світлофорно-тунельна

Світлофорно-тунельна розв'язка (англ. single-point urban interchange) є модифікацією діамантової розв'язки, у ній з'їзди зустрічаються в одній точці. Така конструкція вимагає одного набору світлофорів, що підвищує її ефективність і пропускну здатність.



Інші / гібридні розв'язки

Гібридні розв'язки складаються з елементів діамантової та неповної конюшиноподібної розв'язок.

Одна з форм кільцевої розв'язки може використовуватися з з'єднання автомагістралі з другорядною дорогою.

Трьохрівнева діамантова розв'язка висотою в три рівні з трьома з'їздами через чотири перехрестя.

Див. також

Примітки

  1. ДБН В.2.3-4:2015, 2015, с. 5.
  2. Степанчук, О. В. (2011). Основні види багаторівневих розвязок вулично-дорожньої мережі та особливості руху транспорту. Національний авіаційний університет.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.