Трач Роман Станіславович

Роман Станіславович Трач (англ. Roman Tratch; 9.04.1927, Коломия) — американський вчений-психолог українського походження, доктор філософії, професор, член Національної академії педагогічних наук України, член Американської психологічної асоціації (APA), член Асоціації гуманістичної психології (AHP), професор психології Національного університету «Києво-Могилянська академія», заслужений професор психології у Сент Джон Фішер коледжі (США), член Наукового товариства імені Тараса Шевченка (НТШ-А).

Роман Трач
Роман Станіславович Трач
Народився 1927(1927)
Коломия, Друга Річ Посполита
Країна  США
Національність українець
Діяльність психолог
Alma mater Український вільний університет
Галузь психологія
Заклад Сент Джон Фішер коледж (США)
Нагороди Медаль "Григорій Сковорода"

Біографія

Народився 1927 року в Коломиї Станіславського воєводства Другої Речі Посполитої (сьогодні Івано-Франківська область, Україна). Там же здобув шкільну освіту. В 1945 р. опинився закордоном, у Мюнхені. Студіював психологію в Українському вільному університеті, німецькому університетіФіліпа Лерша), в Бельгії (Лювен), Франції (Сорбона), Канаді (Альберта і Торонто) та у США (університет Дюкейн, Пітсбурґ). Наукові ступені: ліценціят (Бельгія) і доктор філософії (Німеччина).

У житті американської діяспори, брав активну участь в українському (суботньому) шкільництві, починаючи із школи українознавства ім. Т.Шевченка в Рочестері, штат Нью-Йорк. Був членом Шкільної Ради у США, і в 1970-тих роках головою Шкільної Ради при Світовому Конґресі Вільних Українців і членом президії Конґресу.

Професійна праця

Викладач і професор психології в системі Університету штату Нью-Йорк, коледжі у Джеймставн і Освіґо, 1955—1967.

Професор психології у Сейнт-Джон Фішер Коледж, Рочестер, штат Нью-Йорк 1967—1992. Повний член Американської психологічної асоціації, Наукового товариства ім. Шевченка в Америці і Української Вільної Академії Наук. Один із організаторів американської Асоціації гуманістичної психології.

Починаючи з 1996 р. співпрацює із членами Інституту психології ім. Г. С. Костюка Національної академії педагогічних наук України спочатку над п'ятимовним психологічним словником як консультант з німецької, французької та англійської мови.

Помітивши в українських психологів велике зацікавлення західною гуманістичною психологією, опублікував низку наукових статей з цієї ділянки в професійних журналах, а також в журналі «Сучасність» (числа за 6/1996, 2/2002, 7-8/2004, 1/2006). Виступав з промовами цю тему на наукових конфереціях і семінарах, організованих Інститутом психології. У 2005 році був запрошеним доповідати у пленарному засіданні Першого всеукраїнського конгресу психологів в Києві.

У співпраці з професором Георгієм Баллом редагував, написав вступні статті і найшов фінансування для двох томів Антології гуманістичної психології: «Гуманістичні підходи в західній психології ХХ століття», 2001 р.[1] і «Психологія і духовність», 2005 р.[2] , а також для перекладу з німецької праці Філіпа Лерша «Пролегомени до психології як людинознавчої науки», 2008 р.[3] , яку зредагував з допомогою В. В. Андрієвської із Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України.

У 2014 році завершив свою довгоплановану працю — наукове редагування перекладу з німецької (у співпраці з В. В. Андрієвською) і видання головної праці Ф.Лерша «Структура особи» (за її 11-тим німецьким виданням)[4].

У 2006 році був обраний іноземним членом Національної академії педагогічних наук України, а 2012 року отримав високу відзнаку Академії — медаль Григорія Скороводи.

Посилання

Література

  1. Гуманістична психологія: Антологія: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закладів: У 3-х т. / Упорядники й наукові редактори Роман Трач (США) і Георгій Балл (Україна). Том 1: Гуманістичні підходи в західній психології ХХ ст. — К. Університетське видавництво «Пульсари», 2001. — 252 с. ISBN 966-7671-24-0
  2. Гуманістична психологія: Антологія: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закладів: У 3-х т. / Упорядники й наукові редактори Роман Трач (США) і Георгій Балл (Україна). Том 2: Психологія і духовність: (Світоглядні аспекти гуманістично зорієнтованих напрямів у сучасній західній психології). — К. Університетське видавництво «Пульсари», 2005. — 279 с. ISBN 966-8767-09-8
  3. Лерш, Філіп. Пролегомени до психології як людинознавчої науки / Ф. Лерш; пер. з нім. О. Семотюка; наук. ред. Р. Трача і В. Андрієвської; перед. слово Р. Трача. — К.: Унів. вид-во ПУЛЬСАРИ, 2008. — 108 с. ISBN 978-966-2171-18-1
  4. Лерш, Філіп. Структура особи / Філіп Лерш; наук. ред. Р. Трача і В. Андрієвської; переднє слово Р. Трача., пер. з нім. І.Іващенко [та ін.]; Наук. т-во ім. Шевченка в Америці [та ін.]. — К.: Унів. вид-во ПУЛЬСАРИ, 2008. — 560 с. ISBN 978-617-615-040-4
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.