Трембовля (Манітоба)
Трембовля — село у Канаді, засноване українськими колоністами з Галичини[1]. Одне з перших українських поселень у Манітобі (також є інформація, що перше в Північній Америці[2]). Засноване 1896 року[3].
15 українських сімей (всього 78 осіб) під керівництвом Василя Ксьонжика стали першими жителями цього села. Вони походили з Теребовлянського (Трембовельського), Борщівського, Чортківського та Бучацького повітів. Проте найбільше колонів було з Теребовлянщини, тому колонію і назвали Трембовля (за тодішньою назвою міста)[4].
Село було засноване на північний схід від Вінніпега, в районі озера Дофін[3]. В той же час поблизу було засноване місто Дофін (статус міста з 1901 року), в якому зараз живуть багато нащадків українських поселенців.
Від назви села отримали свою назву місцева церковна парафія та округ школи «Trembowla School No. 1040»[5].
Весною 1897 року священик Нестор Дмитрів (перший в Канаді український священик) провів у селі першу в Канаді літургію УГКЦ. На честь цієї події колоністи звели великий пам'ятний хрест. Він отримав назву «Хрест свободи», що означало свободу на новій землі[6].
Зараз на місці села існує музей «Хрест Свободи» (Trembowla Cross of Freedom)[7]. 1967 року до музею була перенесена церква Святого Михаїла з Вовківець. Це перша і найстарша українська греко-католицька церква у Канаді. Її було освячено 1902 року, а будівництво розпочалося ще 1897 р.[6]. Ця церква має невеликі розміри — 4 на 5 метрів. Збудована з дерева. Всередині прикрашена у візантійському стилі (з іконами та прикрасами). Для збереження її 2 рази переміщували, поки вона не знайшла своє місце в музеї[8]. Також музей дає можливість познайомитися з українською кухнею. Зокрема збережена глиняна піч[9].
Також в Трембовлі є пам'ятник Нестору Дмитріву[10].
Поблизу Трембовлі розташовані інші населені пункти, засновані українцями: Галич, Зоря, Україна.
Джерела
- Historic Sites of Manitoba: Trembowla Cross of Freedom Museum (RM of Dauphin)
- Manitoba Provincial Heritage Site No. 108. St. Michael's Ukrainian Catholic Church. NW 20-26-20W, Trembowla District, R.M. of Dauphin
- Mykhaĭlo H. Marunchak. The Ukrainian Canadians: a history, Volume 1. Ukrainian Academy of Arts and Sciences (UVAN) in Canada, 1982. — 792 p.
- John E. Welsted,John C. Everitt,Christoph Stadel. The Geography of Manitoba: Its Land and Its People. — The University of Manitoba Press, 1996. — 327 p.
Посилання
Примітки
- Geographical names of Manitoba. Manitoba Conservation, 1 січ. 2000 — p.277
- David J. Wishart. Encyclopedia of the Great Plains. U of Nebraska Press, 1 version. 2004 . — p.208
- Манітоба (Посольство України в Канаді)[недоступне посилання з липня 2019]
- Mykhaĭlo H. Marunchak. The Ukrainian Canadians: a history, Volume 1. Ukrainian Academy of Arts and Sciences (UVAN) in Canada, 1982. — p.39
- The History of Ukrainians in Canada
- Historic Sites of Manitoba: Trembowla Cross of Freedom Museum (RM of Dauphin)
- John E. Welsted,John C. Everitt,Christoph Stadel. The Geography of Manitoba: Its Land and Its People. — The University of Manitoba Press, 1996. — p.300
- Manitoba Provincial Heritage Site No. 108. St. Michael's Ukrainian Catholic Church. NW 20-26-20W, Trembowla District, R.M. of Dauphin
- Все-канадський Мандрівний Табір в Манітобі 2011 «Стежками піонерів»[недоступне посилання з липня 2019]
- Peter Kardash, Brett Lockwood, Peter Kardash. Ukraine and Ukrainians. Fortuna, 1988. — p.186