Триболюмінесценція
Триболюмінесценція — механолюмінесценція, що виникає при розтиранні, роздавлюванні або розколюванні кристалів.
Причини триболюмінесценції різні. У деяких випадках вона пояснюється збудженням фотолюмінесценції електричними розрядами, що відбуваються при розколюванні кристалічного тіла, в інших випадках вона викликається рухом дислокацій при деформації. Наприклад, при розколюванні кристала цукру виходить красивий синюватий спалах.
Як приклад триболюмінесценції — ефект Коппа-Етчеллса. Один американський журналіст зауважив незвичайне світіння, що виникає при посадці або зльоті гелікоптера в пустелі через тертя лопатей гелікоптера об частинки піску і пилу в повітрі. Явище було названо на честь двох американських солдатів, загиблих в липні 2009 року в Афганістані (їх прізвища були Копп і Етчеллс).
Алмаз може почати світитися синім або червоним від тертя. Це іноді відбувається з алмазами під час процесу різання. Деякі інші гірські породи випромінюють світло при терті один з одним.
Джерела
- http://mirslovarei.com/content_fizenc/triboljuminescencija-7921.html
- http://www.chemie.uni-jena.de/institute/oc/weiss/Tribolumineszenz.htm
- Page on «wintergreen candy and other triboluminescent materials» from Towson University department of chemistry by Dr. Sweeting.
- 1997 article from science news explaining Dr. Sweeting's work.
- 2006 article «Sound science behind glowing sugar» on PhysicsWeb.
- Correlation between nanosecond X-ray flashes and stick-slip friction in peeling tape. Nature 455, 1089—1092 (23 October 2008) | doi:10.1038/nature07378
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.