Трофей Траяна

Трофей Траяна (лат. Tropaeum Traiani) — монумент в Адамклісі, Румунія, побудований в 109 році у тодішній римській провінції Мезії на честь перемоги римського імператора Траяна над даками в 102 році в битві при Адамклісі. Монумент був зведений на місці, де в 92 році був розгромлений Legio XXI Rapax. До його зведення тут існував вівтар, на стінах якого були написані імена 3000 легіонерів і ауксиліаріїв, які загинули тут «борючись за Республіку».

Трофей Траяна

44°06′06″ пн. ш. 27°57′18″ сх. д.
Країна  Румунія[1]
Розташування Адамклісі[1]
Тип мавзолей

Трофей Траяна
Трофей Траяна (Румунія)
 Медіафайли у Вікісховищі

Траянський монумент був навіяний Мавзолеєм Августа, і був присвячений богу Марсу починаючи з 108/109 року. На монументі були 54 метопи, що зображують битви римських легіонів з ворогами; більшість (48 з 54) з них зараз зберігаються в розташованому поруч музеї, ще 1 метопа знаходиться в Стамбулі. Монумент мав слугувати попередженням племенам неподалік від недавно завойованої провінції[2].

Оригінальний пам'ятник не зберігся, його місце зараз займає реконструкція 1977 року.

Виявлення

Монумент був далеко від основних шляхів європейських мандрівників, тому був заново відкритий лише в XIX столітті. За минулі століття монумент піддався сильному руйнуванню, зокрема селяни з довколишніх сіл використовували частини монумента для будівництва будинків. В кінці XIX століття археолог з Бухаресту Григоре Точилеску, (18501909) спільно з двома австрійськими вченими опублікував першу роботу, присвячену монументу. У цій роботі було порушено низку стилістичних і історичних проблем, такі як датування і хронологічний порядок подій, пов'язаних зі зведенням монумента.

Примітки

  1. Wiki Loves Monuments monuments database — 2017.
  2. F.B. Florescu. Das Siegesdenksmal von Adamclisi: Tropaeum Traiani (1965)

Бібліографія

  • Florea Bobu Florescu, Das Siegesdenkmal von Adamklissi. Tropaeum Traiani. Akademieverlag, Bukarest 1965.
  • Wilhelm Jänecke, Die ursprüngliche Gestalt des Tropaion von Adamklissi. Winter, Heidelberg 1919.
  • Adrian V. Rădulescu, Das Siegesdenkmal von Adamklissi. Konstanza 1972 und öfter.
  • Ian A. Richmond: Adamklissi, en Papers of the British School at Rome 35, 1967, p. 29-39.
  • Lino Rossi, A Synoptic Outlook of Adamklissi Metopes and Trajan's Column Frieze. Factual and Fanciful Topics Revisited, en Athenaeum 85, 1997, p. 471—486.

Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.