Трубовигинач
Трубовигина́ч — стаціонарне або переносне устаткування (верстат або пристрій), що призначене для гнуття труб.
Трубовигинальний верстат — верстат для обробки труб гнуттям[1]. Трубовигинальні верстати бувають[1] для холодного гнуття та з індукційним нагрівом труби у процесі її гнуття.
Область застосування
Трубовигиначі забезпечують:
- гнуття труб на кут до 180°;
- роботу з трубами з діаметром від 5 до 1220 міліметрів;
- роботу з металевими (алюмінієвими, мідними, сталевими) трубами та трубами з інших матеріалів (наприклад, ПВХ, поліетилен чи металопластик).
Трубовигинальне обладнання широко використовується при проведенні будівельних і ремонтних робіт. Прокладення газо- і водопроводів, виробництво огорож, каркасних конструкцій, тренажерів, меблів, транспортних засобів — основні галузі застосування трубовигинальних верстатів.
Класифікація
Трубовигиначі поділяють за типом привода і способом гнуття.
За типом привода
- Ручні — забезпечують обробку виробів невеликого діаметра: труби з кольорового металу, полімерів або нержавіючої сталі. Можуть бути спроектовані для виробів певного діаметра або відрізнятися універсальністю (допускається наявність додаткових сегментів для вигинання труб різних розмірів). Перевагою ручного трубовигинача є невелика маса (близько 50 кг), компактність, простота у застосуванні та обслуговуванні, зручність у транспортуванні, невелика вартість. Найчастіше використовується для прокладання водопровідних і газопровідних труб.
- Гідравлічні можуть мати стаціонарне і пересувне виконання і дозволяють виконувати вигини товстостінних труб. Потрібне зусилля досягається за допомогою поршня зі штоком, який приводиться в дію від гідравлічного насоса, що дозволяє гнути вироби з поперечним розміром до 4 дюймів, створюючи при цьому зусилля до 8000 кгс. При цьому гідравлічний трубовигинач забезпечує незмінність перетину в місці вигину, що є важливим при експлуатації сантехнічних трубопроводів.
- Електромеханічні, що призначені для використання на великих будівельних об'єктах. Є незамінним при прокладанні нафтопроводів, оскільки здатний згинати труби великих діаметрів з високою якістю і великою точністю. При цьому вони мають меншу мобільність, є енергозатратнішими і потребують підключення до джерела електроживлення.
За способом гнуття
Використовуються наступні способи холодного гнуття труб:
- з обкочуванням
- намотуванням
- волочінням
- вальцюванням
- на двох опорах у тому числі з внутрішнім гідростатичним тиском
- розтягненням
- через фільєру, що має криволінійну вісь
- по копірах
Примітки
- ДСТУ 3229-95 Трубооброблення у суднобудуванні. Технологія та оснастка. Терміни та визначення.
Джерела
- Копелевич В. Г., Спиридонов І. Г., Буфетов Г. П. Слюсарна справа. — К.: Освіта, 1997. — 206 с. — ISBN 966-04-0068-3
- Макієнко М. І. Загальний курс слюсарної справи. — К.: Вища школа, 1994. — 311 с. — ISBN 5-11-004084-2
- Кропивницький М. М. Загальний курс слюсарної справи. — К.: Техніка, 1970. — 344 с.
- Todd Robert H., Allen Dell K., Alting Leo Manufacturing Processes Reference Guide (1st ed.), Industrial Press Inc.,1994 — ISBN 0-8311-3049-0.
Посилання
- Tube forming processes By Gregory Miller
- Выбираем трубогиб:ручной, гидравлический или электрический. Образовательный проект "Дни Решений". Архів оригіналу за 22.03.2012. Процитовано 20.10.2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.