Тірольський капелюх
Тірольський капелюх ( нім. Tirolerhut також званий баварським або альпійським капелюхом ( італ. cappello alpino - головний убір, що бере своє походження в альпійському Тіролі і ношений на частини території Австрії, Німеччини, Італії та Швейцарії.
Типовий тірольський капелюх спочатку мав тулію, звужується до вістря, і був зроблений із зеленої повсті з полями шириною приблизно в долоню, що було особливо поширене в Ціллерталі [1]. Виготовляють різні форми тірольських капелюхів. Часто капелюхи прикрашають кольоровою стрічкою, пучком квітів, пір'ям або пензликом, традиційно зробленим з бороди козиці [2]. Тірольський капелюх набув популярності завдяки Едуарду VIII, який після свого зречення часто зупинявся в Австрійській Штирії і часто носив капелюх тірольського стилю [3].
У XIX і XX століттях тірольські костюми виробили певну ступінь однаковості в своєму зовнішньому вигляді. У місцевих сільських костюмах Тіролю різні стилі тірольських капелюхів збереглися з 1830-1840-х років. Форми цих капелюхів варіюються від високих вузько крислатих капелюхів Північного Тіролю, які прим'яті зверху, до низьких крислатих капелюхів Больцанського виноробного регіону.
Пізніше тірольський капелюх став частиною тірольської культури і туристичним символом, в тому числі під впливом народних музичних колективів, які носили місцеві костюми. Музикант Біллі Мо написав в 1962 році пісню «Я краще куплю тірольський капелюх», яка зміцнила зв'язок між капелюхом і традиційною альпійською народною музикою. У 1965 році під тією ж назвою з'явилася музична комедія [4].
Можливо, тірольський капелюх надихнув на створення гомбурга [5].
Примітки
- Heinrich Heine: Reisebilder II: 1828-1831: Kommentar, Volume 6. Akademie Verlag, 2003, p. 232
- Kilgour, Ruth Edwards (1958). A Pageant of Hats Ancient and Modern. R. M. McBride Company.
- Lexikon der Herrenmode, Musterschmidt, 1960
- Ich kauf mir lieber einen Tirolerhut. Moviepilot.de
- Grunwald, Torsten (2014). Den Velkædte Mand. Forlaget Vandkunsten. с. 147. ISBN 978-87-76-95362-1.